Több mint 92 millió fiatal felnőtt él egyedül Kínában, és nem áll szándékukban ezen változtatni

Az elmúlt 3 évben mintegy 15 millió egyedülálló döntött úgy, hogy társ nélkül szeretné leélni az életét. És sokan nem nézik jó szemmel, hogy az állam közbelépne és megállítaná ezt a tendenciát.

A kínai kormány 2021 március elején közzétett statisztikái azt mutatják, hogy az elmúlt három évben hihetetlenül megugrott az egyedülálló huszonévesek, vagyis az „üres fészeklakók” száma. Az ázsiai országban azokat a fiatalokat nevezik így, akik – saját döntésük vagy külső tényezők hatására – egyedül élnek, nem vágynak romantikus kapcsolatra, illetve megházasodni és gyereket vállalni sem szeretnének. A kormány szerint viszont az „üres fészeklakó” fiatalok veszélyt jelentenek a társadalomra, ami hatalmas vitát robbantott ki az ország legnépszerűbb közösségi oldalán, a Weibon.

A legfontosabb kérdés: miért?

„Egyedülállónak lenni és egyedül élni nem halálos bűn. Ha az lenne, akkor 92 millióan a pokolba kerülnénk – reagált a kormány álláspontjára egy 29 éves nő, miután Hu Wei kínai tisztviselő az  Országos Népi Gyűlésen azt javasolta, hogy fordítsanak nagyobb figyelmet a pártalanság krízisére. Wei szerint olyan intézkedések és szolgáltatások bevezetésére van szükség, amelyek az egyedülállók testi és lelki egészségét ápolják”. De felmerül a kérdés, hogy a fiatal felnőttek önállóan vagy rajtuk kívül álló okok miatt döntenek így. Erre egy kínai hírportál, a Dazhong próbált magyarázatot adni. A közvélemény-kutatásukból kiderült, hogy a legtöbben – a megkérdezettek 41 százaléka – saját maguk választják a szingli életet, mert feleslegesnek tartják a romantikus kapcsolatokat. A válaszadók 38 százaléka viszont inkább a családalapítással járó felelősségből és kötelezettségből nem kér. 13 százalékuk a gazdasági helyzet miatt egyedülálló és mindössze 8 százalékuk állította, hogy nem sikerült megtalálni azt a személyt, aki mellett szívesen leélné az életét.

A friss statisztika futótűzként terjedt a Weibo közösségi oldalon, ahol az elmúlt 24 órában több mint 1,8 millió hozzászólás érkezett a témában. A kérdés nagyon megosztotta a felhasználókat: „A társkereső alkalmazások mellett nincs okod arra, hogy egyedülálló legyél. Akkor sem, ha nagyon alacsony, csúnya és szegény vagy. Gondolj a családodra és arra, milyen szégyenben élnek, hogy van egy fiuk, aki nem talál feleséget – írta egy 28 éves férfi. De sokan nem értettek vele egyet és arra utaltak, mindenkinek joga van eldönteni, hogyan szeretné élni az életét. „Ez a 21. század. Keményen dolgozom, szórakozom és rengeteg pénzem van. Ha én szeretnék lenni az a nő, aki húsz macskával éli le az életét, az csak az én dolgom, senki másé”– olvasható egy másik hozzászólásban.

Ez lenne az egykepolitika egyik hatása?

1949 és 1976 között 540 millióról 940 millióra növekedett Kína népessége, aminek az lett a következménye, hogy a kormány 1979-ben bevezette az egykepolitikát. Harmincöt éven keresztül mesterséges úton próbálták szabályozni a születések számát, annak ellenére, hogy a szakértők figyelmeztették őket, milyen súlyos hatása lehet ennek. Végül 2015-ben mondták ki, hogy egy pár több gyermeket is vállalhat. Azóta a legnagyobb problémát a nemek szerinti megoszlás jelenti, hiszen az országban 30 millióval több férfi él, mint nő. A pártalanság krízis kialakulásának egyik oka, hogy Kínában egyszerűen kevés a házasulandó nő. Másrészt a hölgyekben kialakult egy szelektációs nézőpont is, és szívesebben maradnak egyedülállók, ha nem találnak az elvárásainak megfelelő partnert. Érdekes, hogy Nicholas Eberstadt már 2010-ben azt jósolta, 2030-ra a kínai férfiak egynegyede nem fog házastársat találni. A legfrissebb adatok éppen az ő becsléseit támasztják alá.

Forrás: Business Insider
Nyitókép: Westend61/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: