Hol vannak már azok a hírek és vélemények, melyek szerint a tojás egészségtelen?! Sőt, a kutatók ma már úgy vélik, fogyasztása számos jó hatással lehet egészségünkre, például a demencia ellen is védhet.
A tinédzserkoromat és az azt követő éveket abban a hitben töltöttem, hogy a tojás egészségtelen: a sárgájában sok a koleszterin, ami betehet a szívemnek. Ezért hát nemet is mondtam rá. Hiába éreztem egy-egy ritka alkalom után, amikor mégis ettem egy-egy kis tojást, hogy sokkal előbb jóllakom, és mintha tovább is tartana a teltségérzet. Meg mintha úgy összességében jobban érezném magam tőle. Nem, én kötöttem az ebet a karóhoz, hogy a tojás egészségtelen. Aztán egyszer csak jött a tudósok nagy felismerése, hogy várjunk csak: lehet, hogy a napi egy tojásban lévő koleszterin nem is olyan ördögtől való? Akár biztonságos is lehet a legtöbb ember számára. Ez az időszak egybeesett a fogyni vágyásommal, és mivel a tojás – valljuk be – isteni finom és sokoldalúan elkészíthető, enyhe kifejezés, hogy rákattantam. Azt pedig csak ezután tudtam meg, hogy a tudósok igazából arra is rájöttek, milyen egészséges. Arról például csak nemrég olvastam, hogy a demencia ellen is védheti az agyunkat a rendszeres fogyasztása. Ennek pedig érdemesnek tartottam utánanézni picit.
Tojásfogyasztás = védelem a demencia ellen?
A tojásfogyasztás növelése egyre több kutatás szerint javíthatja a memóriát és védelmet nyújthat a demencia ellen. A Nutrients című folyóiratban ebben a hónapban közzétett új tanulmány szerint azoknál a résztvevőknél, akik naponta egy tojást ettek, kisebb volt az esélye a demencia kialakulásának, mint azoknál, akik hetente vagy havonta ettek tojást.
„A tojás tápanyagban gazdag élelmiszer, és jó forrása a kolinnak, a folsavnak, a D-vitaminnak, a jódnak, a B-vitaminoknak és a kiváló minőségű fehérjének” – írta a tanulmány vezető szerzője, Precious Igbinigie, MPH, az angliai Wolverhamptoni Egyetem egészség és jólét kutatója. „A napi tojásfogyasztás idősebb felnőttek demenciával szembeni védőhatása a bioaktív vegyületek és számos más tápanyag, például a kiváló minőségű fehérje, telítetlen zsírsavak és vitaminok jelenlétének tulajdonítható.”
Védelem a kognitív hanyatlás ellen
A vizsgálatban 233 demenciában szenvedő, és ugyanennyi demenciában nem szenvedő felnőtt étkezési szokásait hasonlították össze két év egészségügyi adataival, amelyek kínai klinikákról és a demencia-kezelő rendszerből származtak. A résztvevők átlagosan 74 évesek voltak, és valamivel több mint 60 százalékuk nő volt. Igbinigie és kutatócsoportja azért összpontosított a kínai lakosságra, mert ott él a legtöbb demenciában szenvedő ember a világon, és az egy főre jutó tojásfogyasztás kétszerese a világátlagnak.
A demencia kockázatának összehasonlítása során a tudósok a résztvevők tojásfogyasztási szokásait a következőképpen kategorizálták: nem fogyasztottaktojást, havonta egy tojást, hetente egy tojást, naponta egy tojást ettek, illetve naponta kettőt vagy annál többet.
Az elemzés megállapította, hogy minél kevesebb tojást evett valaki, annál nagyobb volt a demencia kockázata. A naponta egy tojást evőkhöz képest a hetente egy tojást evőknél 1,76-szor nagyobb volt a demencia kialakulásának valószínűsége. Míg a havonta egy tojást evőknél több mint négyszer nagyobb volt ez az arány.
Ezek az eredmények alig néhány hónappal azután születtek, hogy egy több mint 1000 idősebb felnőtt bevonásával végzett vizsgálat kimutatta, hogy a heti egynél több tojás fogyasztása drasztikusan csökkentheti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.
Miért erősítheti a tojás az agyat?
„Mivel a tojás általában kiváló táplálkozási profillal rendelkezik, a tápláló étrend részét képező tojásfogyasztás és a demencia csökkent esélye között megfigyelt kapcsolat nem volt különösebben meglepő” – mondta Elizabeth Mills, PhD, az Aging and Alzheimer’s Prevention at the Alzheimer’s Drug Discovery Foundation igazgatóhelyettese, aki a kutatásban egyébként nem vett részt.
Hangsúlyozta, hogy azok a résztvevők, akik rendszeresen ettek tojást, hajlamosak voltak más, tápanyagban gazdag ételeket is fogyasztani. Ilyenek például a hús, a zöldségek és gyümölcsök. A tojás számos, az agy egészségével összefüggésbe hozható tápanyagot tartalmaz, amelyek a szervezet számára könnyen felvehető és felhasználható formában vannak. Ez magyarázatot adhat arra, miért csökkentheti a tojás a demencia kockázatát.
„A tojás teljes értékű fehérje. Ez azt jelenti, hogy mind a kilenc esszenciális aminosavat tartalmazza: azokat, amelyeket a szervezet nem tud saját maga előállítani – tette hozzá Mills. – Az agy egyik legfontosabb építőanyaga, a kolin, nagy mennyiségben található meg a tojásban. Ez épül be az acetilkolinba, amely az agyban a kommunikációhoz használt egyik kémiai hírvivő, és elengedhetetlen a tanulási és emlékezeti folyamatokhoz.”
Tovább kell kutatni a kapcsolatot
Mielőtt most azonnal elkezdenél rántottát vagy tükörtojást készíteni, azért meg kell említeni erről a legutóbbi tanulmányról, hogy számos korlátja volt. Kevés résztvevővel, egy földrajzi területre korlátozódott, az étrendi információk pedig a résztvevők visszaemlékezésén alapultak, ami megbízhatatlan lehet.
Emellett egyes eredmények nem támasztották alá azt a megállapítást, hogy a magasabb tojásfogyasztás alacsonyabb demencia esélyekkel jár. Nem nőtt a demencia kockázata azoknál, akik egyáltalán nem ettek tojást. Emellett nem volt alacsonyabb a kockázat azoknál, akik napi két vagy több tojást fogyasztottak. A szerzők szerint ezek az eredmények olyan bizonytalanságokat vetettek fel, amelyek további kutatást igényelnek.
Összességében azonban Mills arra bátorít, hogy építsük be étrendünkbe a tojást. „Tápanyagdús, teljes értékű fehérjeként a tojás része lehet egy átfogó, az agy számára egészséges étrendnek. Különösen, ha más, az agy számára egészséges élelmiszerekkel, például zöldségekkel, gyümölcsökkel és teljes kiőrlésű gabonákkal kombinálják” – mondta.
Forrás: everydayhealth.com
Nyitókép: Maskot/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Demencia esetén is sokat segíthet a zeneterápia
- 10 korai jel, amiről nem is gondolnád, hogy demenciára utalhat
- Érdemes multivitamint szedni?