Tőlem a táncot vette el – 6 tipp, hogy tőled semmit ne vegyen el a gerincprobléma

A gerinc az egyik legfontosabb szervünk, vázrendszerünk alapja, ami erőt és tartást biztosít nekünk, cserébe pedig gondoskodást vár. De tudjuk egyáltalán, hogyan adhatnánk meg számára ezt a törődést?

Élénken él bennem az emlék, ahogyan a versenytáncos jövőm egyetlen diagnózis hatására szertefoszlott. Gerincferdülés – mondta az orvos, és ezzel egyidőben meg is tiltotta a következő versenyemen való részvételt. Ezután éveken keresztül merevítő fűzőt kellett hordanom. Aki látott már ilyet, az tudja, hogy felér egy kínzóeszközzel (mutatjuk a képen), ami valljuk be, a tinédzserkoromat nem könnyítette meg. Fizikailag és mentálisan is megviselt, hogy egy „műanyag börtönbe” vagyok bezárva éjjel-nappal.

gerincfűző
Fotó: Elva Etienne/ Getty Images

Nem kell azonban ekkora sorsfordító pillanatnak történnie az életünkben ahhoz, hogy megértsük, mennyire fontos odafigyelni a gerincünk egészségére. A hátgerincferdülésen túl számos kellemetlen betegséget okozhat a gerinc elhanyagolása. Lehet, hogy most csak legyintünk egyet, de elég csak abba belegondolni, hogy idős korunkban meghajlott hátú, fájdalmakkal küzdő emberek szeretnénk-e lenni, vagy pedig erős, egyenes gerinccel rendelkezők. A döntés a kezünkben és a szokásainkban van.

Apró változtatásokkal sokat tehetünk a gerincvédelemért, hiszen…

…nem mindegy, hogyan ülünk

A gerinc nem viseli jól a túl hosszú ideig tartó mozdulatlanságot. Az ülőmunka, de ugyanígy a az állómunka is megterheli a vázizomzatot és a gerincet. Persze, mindezt tudjuk, mégis nagyon kevesen figyelünk oda a testtartásra, a rendszeresen beiktatott pihenőkre és az ergonómiailag jól kialakított ülőfelületekre. A rugalmas, több pozícióba állítható térdeplőszék, a fitnesszlabda és az ékpárna is jó döntés lehet, ha az optimális ülésre szeretnénk helyezni a hangsúlyt. De még ebben az esetben is érdemes félóránként megnyújtani az izmokat és megmozdulni egy kicsit.

…nem mindegy, milyen cipőt viselünk

A gerinc egészsége egy jó babacipővel kezdődik – mondják a szakemberek. Szinte bele sem gondolunk abba, hogy a lábbeliink az esztétikán és praktikumon túl egészségvédő szerepet is betölthetnek. Pedig a hát alsó részének alátámasztása kulcsfontosságú és ebben a legnagyobb szerepet a cipők játszák. Éppen ezért a sporthoz és a hétköznapokban is érdemes megtalálni azt a cipőt, ami segít jól helyezni a testsúlyt, megfelelően illeszkedik és tartást biztosít a lábunknak. Úri huncutságnak tűnik, de egy ortopédiai konzultáció segíthet a legtöbbet. Egy jó ortopédiai cipőbetét vagy a láb formájához igazított cipő az első lépés ahhoz, hogy életünk során minél több egészséges lépést tehessünk meg.

…nem mindegy, hogyan alszunk

Gyakran a nem megfelelő matracnak, párnának és testhelyzetnek köszönhetően, bár úgy hisszük, hogy valódi relaxálásban volt részünk, a gerincünk mégsem pihen. Életünk egyharmadát alvással töltjük, ezért a legjobb befektetés az egészségünkbe, ha a gerincet szem előtt tartva választjuk meg a kiegészítőinket. A szakértők szerint a félkemény matracok képesek a leginkább a csigolyák tehermentesítésére. Az anatómiai párnák pedig követik a nyak görbületeit és így segítenek az ellazulásban. Ugyanakkor a pozíció is fontos, amit az alváshoz választunk. Hanyatfekvés esetén a térdek alá helyezett párna segíthet, míg oldalfekvésnél a térdek közé illesztett párna. A hason alvást viszont érdemes kerülni.

…nem mindegy, hogyan sportolunk

Jó gondolat, hogy sporttal maximalizáljuk a gerinc mozgékonyságát, az izmok erejét és a helyes testtartást. Azonban egyáltalán nem mindegy, hogy milyen gyakorlatokat végzünk. A túl nehéz súlyok helytelen emelése nagyon rossz hatást fejt ki az egész hátgerincre, amivel többet ártunk, mint használunk. Ugyanakkor a gerincmenti izmok és a hasizmok, vagyis a törzs (core) izmokra való odafigyelés és ezek megerősítése létfontosságú. Ha pedig még ennél többet is tennénk, akkor az edzésrutinunkba beillesztett gerinctorna tökéletes választás lehet.

A kellemeset a hasznossal

A feszes izmokat, valamint a hát- és nyak túlterhelését csökkenthetjük masszázzsal is, ami az ellazulás mellett fokozza a véráramlást és jótékony hatással bír a gerincre. Emellett javasolt a rendszeres úszás is, hiszen a víz erejét kihasználva nyomásmentesíthető a vázrendszer. Így gerincbántalmak, sőt megelőzés szempontjából is az egyik legjobb mozgásforma, amit választhatunk. Lubickolni és utána pedig egy kellemes masszázssal ellazulni pedig ki ne szeretne?

Nyitókép: Francesco Carta fotografo/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk: