5 konkrét trükk, ami segít, hogy kevesebbet nyúlj a telefonod után

Lassan több időt töltesz a digitális térben, mint a való világban? A telefonod lassan átveszi az életed felett az irányítást? Akkor itt az idő, hogy újra a kezedbe vedd – nem, nem a telefont – az irányítást.

kutatások szerint egy átlagember naponta körülbelül 3 órát és 15 percet tölt a telefonja nyomkodásával és az appok görgetésével. Azonban ha az idősebb korosztályt nem vesszük figyelembe, csak a Z és Y generáció statisztikáit nézzük, akkor ez a szám 5 óra 42 percre módosul. Reggel az az első dolgunk, hogy a mobil után nyúlunk, megnézzük az értesítéseket, az időjárást és a közösségi média oldalakat. Ha unatkozunk, ha várakozunk, ha szórakozni támad kedvünk, ha a híreket szeretnénk elolvasni vagy ha ezeregy más dolgunk lenne, akkor is telefon kerül a kezünkbe. A rendszeres telefonhasználat pedig nemcsak ízületi problémák kialakulásához vezethet, a mentális egészségünket is károsítja, illetve a teljesítményünk és a kapcsolataink rovására is mehet. Természetesen ezzel mindannyian tisztában vagyunk, mégis gyakran azon kapjuk magunkat, hogy már megint a kijelzőt bámuljuk. Ha te is szeretnél ezen változtatni – azaz kevesebb időt töltenél a digitális térben és jobban megélnéd a jelent –, akkor a következő trükkök a segítségedre lehetnek.

1. Minden csak akaraterő kérdése?

Az első és legkézenfekvőbb tanács: állj ellen a kísértésnek. De ne legyen bűntudatod, ha ezt az egyszerű(nek hangzó) szabályt sokszor, szinte soha nem sikerül betartanod. A telefonozás az életünk, a napi rutinunk részévé vált és gyakran észre sem vesszük, hogy újra a képernyőre szegezzük a szemünket. Ráadásul a világ legokosabb emberei folyamatosan azon dolgoznak, hogy a fejlesztésekkel ellenállhatatlanná tegyék az alkalmazásokat és weboldalakat. Valljuk be, az ő ötleteikkel szemben a szimpla akaraterő sokszor nem elegendő.

Állítsd fekete-fehérre a képernyő színét

A telefonozás rögtön nem tűnik majd olyan vonzónak, ha egy szürkeárnyalatos kijelzőt kell nézned. Az alkalmazások tervezői jól tudják, milyen erőteljes színekkel tudják megragadni a figyelmünket és továbbvezetni a tekintetünket. Ráadásul az Instagram sem olyan izgalmas, ha folyamatosan fekete-fehér képeket görgetsz.

Próbáld ki a „bricking” technikát 

A készülék kialakítása az évek alatt sokat fejlődött. A modern technikának köszönhetően elképesztően könnyűvé váltak a mobilok, így akár egy órán keresztül is megerőltetés nélkül a kezünkben tarthatjuk őket. A „bricking”, azaz „téglázás” technika pontosan ezt szeretné megelőzni. A trükk lényege, hogy a telefont erősítsd egy nehezebb tárgyhoz (például fadarab, apró doboz súlyokkal). Kisebb a valószínűsége, hogy felkapod a telefont, ha jobban meg kell erőltetned magad. A nehezebb súly, illetve a nagyobb méret kényelmetlen fogása hatékonyan megakadályozza a rendszeres nyomkodását. A „bricking” hátránya, hogy csak otthon vagy a munkahelyen működik, hiszen a városban, utazás közben nem túl praktikus.

Kapcsold ki a mobilnetet (és a wi-fit) éjszakára

Határozz meg egy időintervallumot, amikor teljesen távol maradnál az online világtól. Este 8-10 körül már érdemes kikapcsolni az internet hozzáférést, hogy az értesítések, a hírek olvasása vagy a szórakozás se zavarja meg a lefekvéshez való készülődést. És ébredés után érdemes 10-20 percet várni, mielőtt visszakapcsolod és újra eláraszt az információtenger.

Töröld a figyelemelterelő appokat

Rákattantál a TikTokra? Akarva-akaratlanul a Facebookot bújod? Akkor töröld (akár csak ideiglenesen) a telefonodról ezeket az alkalmazásokat. Természetesen ez a trükk könnyen kijátszható, hiszen a böngészőből is meg tudod nyitni a felületet. De ha a képernyőn keresni kezded az ikonját és rájössz, hogy törölted, akkor talán eszedbe jut, hogy a feladataidra kellene inkább koncentrálnod.

Forrás: Fast Company
Nyitókép: MoMo Productions/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)