Ha eddig nem értetted, miért nem tudsz megszabadulni a hasadon, vagy derekadon felhalmozódó kis zsírpárnáktól, akkor most megtudhatod az okát és ezáltal lehetőséget kapsz arra is, hogy sikeresen leadd a felesleget.
Bár a zsírra mi nők legtöbben úgy tekintünk, mint valami nem kívánatos dologra, valójában nagyon is szükségünk van rá szervezetünk egészséges működéséhez. A zsírszövet ugyanis nemcsak az anyagcserét és az étvágyat szabályozó hormonok felszabadításában játszik szerepet, de gyulladáscsökkentő immunsejteket hordoz és az inzulin megfelelő mennyiségét is szabályozza. Természetesen a túl sok zsír már megzavarja az egészséges anyagcserét és krónikus betegségekhez, gyulladásokhoz vezet, ugyanakkor az, hogy testünkön hol halmozódik fel inkább, sokat mesél arról, mi játszódik le a szervezetünkben.
Hasi zsír
Ez a kis bájos hasitasi a testzsír egyik leggyakoribb típusa. Zsigeri zsírnak is nevezik, mert létfontosságú belső szerveink köré tömörül testünkben. Általában akkor alakul ki, ha túl sok kalóriát fogyasztunk, ugyanakkor nem végzünk elegendő testmozgást. A rossz anyagcsere és a hormonális egyensúly megborulásának biztos jele. Nőknél nagyon gyakori, hogy a kor előrehaladtával ezen a részen alakul ki felesleg. A zsírlerakódásnak ez a típusa összefüggésbe hozható szívbetegséggel, magas vérnyomással, metabolikus szindrómával és cukorbetegséggel is.
Felkar
A sors fintora, hogy a karzsír is tipikus női kellék. Férfiaknál lényesen ritkábban alakul ki, és szintén a szervezetben végbemenő hormonális változások állnak a hátterében. A tesztoszteron szint csökkenésével hozható összefüggésbe, ezért menopauza után sok nőnél alakul ki ez az elváltozás. Sajnos ez a kevésbé esztétikus elhízási forma rengeteg pszichés problémát is vonz magával, ezért érdemes még korai szakaszában odafigyelni rá, és megoldani a problémát.
Csípő-derék
Köztudott, hogy ez a két terület a nők zsírraktára. A szerelmi kapaszkodónak is nevezett területen való felhalmozódás ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy a kelleténél több glutént és tejterméket fogyasztunk. Természetesen lehet örökletes is, de megfelelő fizikai aktivitással kordában lehet tartani. Sajnos az ösztrogén alapú gyógyszerek, mint a fogamzásgátlók is elősegítik a kialakulását. Ez a típusú eloszlás egészségügyileg a kevésbé kockázatos hízások közé tartozik, mert nem tartalmaz annyi belső zsírt és nem feltétlenül társul metabolikus problémákkal. Sportos életmóddal könnyen orvosolható.
Alsó háti szakasz-derék
Az alacsony fehérjetartalmú étrend lehet az oka a zsírfelhalmozódásnak ezen a területen. A feldolgozott élelmiszerek és felesleges szénhidrátok rendszeres fogyasztása valamint a mozgásszegény életmód mind hát alsó szakaszán látszik meg leginkább. Mivel ez a terület nem hormon alapú, férfiaknál is gyakran előfordulhat itt egy kis extra. Bár az általános testtömegindex valamint a testzsír százalékos aránya is nagyon fontos, az eloszlás helye is fontos tényező. Alsó háti zsír megjelenése figyelmeztető jel arra nézve, hogy étkezési szokásainkkal valami nincs rendben, és érdemes áttérni egészséges táplálkozásra, hogy csökkentük az egészségügyi kockázatokat.
Gyomor
Van egy jó és egy rossz hírünk a méretes gyomorral kapcsolatban. Nem feltétlenül csak a zsír miatt alakulhat hordóvá, hanem a gyakori puffadás és rossz étkezési szokások következtében is. Könnyen jelentheti azt, hogy az emésztési folyamtok lassan működnek, ezáltal a táplálék hosszabb időt tölt a gyomorban. Ez létrehozhat számos gyulladást, amely gyomorégéssel, feszüléssel jár.
Forrás: brightside
Nyitókép: IAN HOOTON /GettyImages