Tudod, mit jelent a Menai Bridge művelet? Ezek a királyi kódnevek a brit palotában

Gondolnánk, hogy a néhai II. Erzsébet királynét Sharon néven emlegették a királyi udvarban? Ugye, hogy nem? De azt sem találnánk ki, miként értesítették Winston Churchillt VI. György brit király haláláról. Utóbbira is kódokat használtak.

A királyi családbam sem ritkák a becenevek, viszont bizonyos körülmények között és kontextusokban a királyi családnak kódneveket is kell használnia. Gyakran ezek a szigorúan titkos és titkosított nevek biztonsági célokra szolgálnak, így például akkor is alkalmazzák őket, amikor a királyi család egy tagja külföldre utazik, és az utazásuk terveit előre el kell készíteni. A királyi esküvők és koronázások előkészületeit is különféle kódnevek alatt szervezik meg, csakúgy, mint azokat a sorsdöntő intézkedéseket és protokollokat, amelyek akkor lépnek életbe, amikor a királyi család egy tagja meghal. Ezeket gyűjtöttük most össze.

Hyde Park Corner // VI. György brit király

A Hyde Park Corner volt az a titkos kód, amit 1952-ben arra használtak, hogy értesítsék a palotát és az akkori miniszterelnököt, Winston Churchillt a király haláláról. (A Hyde Park Corner egy jelentős csomópont London belvárosában, nem messze a Buckingham-palotától és a The Malltól.) Február 6-án, reggel 8:45-kor a király titkára, Sir Alan Lascelles felhívta asszisztensét és azt mondta neki: „Hyde Park Corner. Menj és értesítsd Churchill urat és Mária királynét„, vagyis VI. György édesanyját. Hogy miért ezt a kifejezést választották erre a célra, nem világos, az események titokban tartásának azonban megvolt az oka. A király halálát jelző kódot azért vezették be, hogy a Buckingham-palota kapcsolóközpontjának kezelői ne értesüljenek a hírről a királyi család előtt.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Cam Brunner (@brunnercam) által megosztott bejegyzés

Tay Bridge // Erzsébet királyné, az anyakirályné

Amikor Erzsébet királyné, az anyakirályné – VI. György özvegye és a néhai II. Erzsébet édesanyja – 2002-ben, 101 éves korában elhunyt, elindították a Tay Bridge műveletet. Sok más királyi temetkezési protokollhoz hasonlóan az anyakirályné temetésének bejelentése és későbbi megszervezése az Egyesült Királyság egyik leghíresebb hídjáról, a Tay Bridge-ről kapta a nevét. Ez a vasúti híd átszeli a Tay torkolatát Skócia délnyugati részén, összekötve Fife megyét Dundee városával (és nem szabad összetéveszteni a közeli Tay Road Bridge-del, amit egyébként az anyakirályné nyitott meg 1966-ban). A Tay Bridge terveinek egy részét egyébként Diana hercegnő 1997-es váratlan halálakor is felhasználták.

London Bridge, Unicorn és Sharon // II. Erzsébet királynő

Ahogy 70 évvel korábban édesapja esetében, amikor II. Erzsébet királynő 2022-ben elhunyt, magántitkárának, Sir Edward Youngnak kellett telefonálnia Liz Truss miniszterelnöknek a Downing Streetre, hogy átadja a sorsdöntő kódot: London Bridge is down. A királynő halálának bejelentése és az azzal kapcsolatos szigorú protokollok pedig – beleértve a BBC által alkalmazott eljárásokat is – azonnal életbe is léptek Operation London Bridge néven. De miért nevezik el a királyi temetkezési protokollokat hidakról? Erre a palota korábbi sajtótitkára, Dickie Arbiter adott választ. 2020-ban elmondta a Yahoo UK-nak, hogy:

“a ‘Bridges’ kód évtizedek óta létezik. [] Minden királyi családtag ismeri a kifejezést, és minden királyi családtag jóváhagyja saját temetési előkészületeit. A Bridges (hidak) ‘az életből a túlvilágra’ való átmenetet jelképezik.”

Azonban mivel Erzsébet királynő nem Londonban, hanem a személyes rezidenciáján, a skóciai Aberdeenshire-ben található Balmoral kastélyban hunyt el, halála elindította az Operation Unicorn-t is. Ez az eljárás arra az eshetőségre volt kidolgozva, ha a királynő Skóciában tartózkodik halála idején. Az Unicorn nevet valószínűleg a skót egyszarvú ihlette, ami a skót Stuart-dinasztia ősi heraldikai szimbóluma és szerepel a brit címeren is. Viszont amikor a királynő a mindennapi feladatait végezte, sokkal hétköznapibb kódnéven ismerték a személyzete és a biztonsági részlege körében. Hogy elkerüljék a figyelemfelkeltést, és hogy ne tudják feltörni a kommunikációs csatornáikat az érkezése előtt, a királynőt belső körében „Sharon” vagy „S” néven  emlegették.

II. Erzsébet
II. Erzsébet (Fotó: Samir Hussein/Getty Images)

Forth Bridge // Fülöp herceg, Edinburgh hercege

Mivel felesége, a királynő a London Bridge kódnevet viselte, Edinburgh hercege, Fülöp herceg a hozzá illő Forth Bridge kódnevet kapta. Egy ikonikus vasúti hídról nevezték el, amely Skóciában átszeli a Forth folyó torkolatát, összekötve Edinburgh-ot Fife megyével.

(Fotó: Mark Cuthbert/UK Press via Getty Images)

Menai Bridge // III. Károly brit király

Amikor még csak Wales hercege volt, III. Károly király a Menai Bridge kódnevet kapta, utalva arra a lenyűgöző 19. századi függőhídra, amely összeköti Anglesey szigetét a walesi szárazfölddel. A Menai Bridge protokollt 1988-ban kellett először alkalmazni, amikor lavina sújtotta azt a svájci síparadicsomot, ahol Károly tartózkodott, és egy ideig ismeretlen volt a jövőbeli király holléte. Hogy Károly kódnevét megváltoztatták-e a biztonsági szolgálatok, azután, hogy királlyá koronázták, és fia, Vilmos átvette tőle a Wales hercege címet, nem ismert, azonban az uralkodó betegsége miatt vélhetően felgyorsultak az események az utóbbi időben a tervezőasztalnál.

A Menai Bridge mellett Károly királyt az évek során más kódneveken is ismerték, köztük volt az Unicorn is, amit az amerikai körútja során kapott a titkosszolgálattól, 1971-ben. Eközben a király 2022-es koronázásának előkészületei Operation Golden Orb néven futottak — a név utalás volt a koronázási ceremónia során használt, ékkövekkel díszített szuverenitás jelképére.

(Fotó: Dan Kitwood/Getty Images)

Danny Collins és Daphne Clark // Vilmos, Wales hercege, és Katalin, Wales hercegnéje

Hasonlóan ahhoz, ahogyan II. Erzsébet királynőt az egyszerű Sharon néven ismerték, amikor Vilmos és Katalin még Cambridge hercege és hercegnéje voltak, a Danny Collins és Daphne Clark kódneveket használták (a kezdőbetűk D.C., ugye érted?), hogy utazási előkészületeiket és biztonsági protokolljaikat magánügyként lehessen intézni és megvitatni anélkül, hogy gyanút keltenének. Az nem világos, hogy megtartották-e ezeket a neveket, mióta Wales hercegévé és hercegnéjévé léptek elő, ahogy az sem, hogy milyen operatív kódneveket vezettek be a jövőbeli hivatalos protokollokhoz.

Vilmos és Katalin
(Fotó: Max Mumby/Indigo / Getty Images)

Nyitókép: Chris Jackson/Getty Images
Forrás: Mental Floss

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)