Tudósok bebizonyították: a semmittevés fontosabb, mint hinnéd!

A semmittevés nem egyenlő a haszontalansággal, sőt olyannyira fontos, hogy még nemzetközi világnapja is van.

Sokan érzik rosszul magukat, ha éppen nincs mit tenniük, sőt valakinek még bűntudata is van ilyenkor. Pedig teljesen felesleges ebben a helyzetben ostorozni magunkat, tudományos kísérletekkel igazolták, hogy a semmittevésnek a mentális egészségre nézve jótékony hatása van.

Amikor az életünk változtatásáról van szó, akkor leggyakrabban nagy dolgokra gondolunk. Olyanokra, amelyek nem könnyen kivitelezhetőek, ezért aztán sokszor meg sem próbálunk tenni értük. Pedig a legapróbb, legjelentéktelenebbnek tűnő apróság is fontos változást indíthat el a mindennapjainkban. A napot többnyire kapkodással indítjuk, egy gyors reggeli után, már rohanunk is a munkahelyünkre, és bár a lendület a nap folyamán rendesen fogy, amíg este haza nem érünk, folyamatos stresszben vagyunk. Mi lenne, ha például megpróbálnánk ráérősebben reggelizni? Ha megadnánk a módját a nap első étkezésének, aminek köszönhetően az emésztésünk is javulna. Kényelmesen elkészülnénk, és pozitív gondolatokkal a fejünkben felvértezve kelnénk útra. Ezek a nagyon pici változások arányaiban jóval nagyobb pluszt adnak hozzá az életünkhöz, mint elsőre gondolnánk.

Tudatos kikapcs

Egy tanulmány nagyon pontosan fogalmazta meg a lényeget: „úgy javíthatunk az életünkön, ha szakítunk időt arra, hogy egy bizonyos részét teljesen zavartalanul töltsük”. Nyilván senkinek meg sem fordul a fejében, de azért fogalmazzunk tűpontosan: a zavartalan azt jelenti, hogy nincs telefon, laptop és televízió sem ilyenkor. A tanulmány rávilágít arra, hogy azok az emberek, akik időt szakítanak arra, hogy egyszerűen csak üljenek, és semmit se csináljanak, valójában sokkal jobban élvezik ezt, mint azt eredetileg feltételezték – és lehet, hogy jobban és kreatívabban tudnak problémákat megoldani és többet gondolkodnak.

Tehát ha valakitől megkérdezzük, hogy éppen mit csinálsz? és azt  a választ kapjuk, hogy: semmit, akkor nem kell az illetőt lustának, semmirekellőnek titulálni. Ugyanis csak gondolkodni, vagy csak várni egy megfelelő pillanatra egyáltalán nem unalmas, és nem is felesleges időpocsékolás.

Egy nemzetközi kísérletben főiskolai hallgatókat kérdeztek, hogy mit gondolnak arról, ha 20 percig úgy léteznek, hogy semmit nem kell csinálniuk. Természetesen nem használhatták ez alatt a telefonjaikat, így minden adva volt a semmittevéshez. A kísérlet résztvevői arra a megállapításra jutottak, hogy csak ülni és gondolkodni egyáltalán nem unalmas és felesleges. Ebben a rövid időben ugyanis csak magukkal és a gondolataikkal voltak elfoglalva, semmilyen külső tényező nem befolyásolta vagy nyomasztotta őket.

Semmittevés, mint plusz töltet

A mai világban, még ha van is némi szabadidőnk, egyáltalán nem könnyű a semmittevést beiktatni a mindennapjainkba. Mert ezekben az „üresjáratokban” híreket olvasunk, felhívunk egy családtagot, üzenünk egy barátnak – vagyis mindig csinálunk valamit és koncentrálunk valamire.  Ezek azok a percek, amelyeket néha nem ártana, sőt érdemes is lenne semmittevéssel tölteni. A semmittevés ráadásul az agyunknak is kifejezetten hasznos, mert ilyenkor hagyjuk, hogy a gondolataink elkalandozzanak, ennek köszönhetően pedig sokkal jobb lehet a problémamegoldó készségünk. A kutatók ezeknek a semmittevő perceknek tulajdonítják a megnövekedett energiaszintet és a jobb stressztűrő képességet is.

A mindennapokra jellemző felelősség és kihívások mellett érdemes tenni egy próbát: 10-20 percre vonjuk ki magunkat a forgalomból. Ebben az időben ne koncentráljunk semmilyen munkára, feladatra, engedjük meg az agyunknak azt a luxust, hogy bárhova elvigyen. Ha ez nem megy elsőre, akkor kezdjük egy sétával, de olyan helyen, ahol senkivel nincs lehetőségünk találkozni. „Az embernek is szüksége van arra, hogy az akkumlátorait feltöltse, ennek köszönhetően lesz újra energikus és produktív”.

Forrás: eatingwell.com
Nyitókép: NataBene/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: