Tudsz nemet mondani? Itt az idő, hogy megtanulj!

Nem biztos, hogy mindenki örülni fog, ha megtanulsz nemet mondani, de miért ne helyezhetnéd néha magadat a saját életed fókuszába?

Tegye mindenki a kezét a szívére, és gondolkodjon el egy pillanatig: életünk során hányszor mondtunk igent olyan dolgokra, kérésekre, feladatokra, amelyekre sokkal szívesebben mondtunk volna nemet? Mintha félnénk kimondani, pedig nem magának a hárombetűs szónak van ekkora ereje, hanem az erre adott válaszreakció gátol abban, hogy néha határozottabbak legyünk. Igent mondani természetesen sokkal könnyebb, mint nemet, de miért kell mindig mindent könnyen megúszni?

A nem egyenértékű az ellenállással, a tagadással, amit ösztönösen nem merünk gyakran használni. Mert az emberi természet minden helyzethez próbál alkalmazkodni, nem akar feleslegesen konfrontálódni, és természetesen fél a lehetséges következményektől. De jót teszünk-e magunknak, ha az őszinte válasz helyet belemegyünk olyan helyzetekbe, amelyekhez semmi kedvünk nincsen?

via GIPHY

Soha nem késő megtanulni nemet mondani

Ha valódi akaratod ellenére mondasz igent valamire, akkor az már előidéz egy stresszes helyzetet. Mert abban már nem az őszinteség, vagy a valódi szándék a domináns, hanem a megfelelési kényszer. Ha pedig ez mozgatja a tetteinket, akkor az bizony szívja az energiánkat is. Lemerült akksikkal pedig sokkal nehezebb jól teljesíteni, és jópofát vágni bizonyos dolgokhoz. Ergo, a rövidebbet mi magunk fogjuk húzni.

Ha életed túlnyomó részében jellemző volt rád, hogy gyakran igent mondtál a nem helyett, akkor se csüggedj, ugyanis soha nem késő megtanulni nemet mondani. „A nem közlésének képessége valójában az tükrözi, hogy az életed autójának vezetőülésében ülsz” – mondja Vanessa M. Patrick, a Houstoni Egyetem docense. A nem ugyanis rengeteg dologra felhatalmazást ad.

5 ok, amiért érdemes elsajátítanod a nemet mondás képességét

kapcsolat, pár, veszekedés, ellenkezés, munka, munkahelyi vita, állás
fotó: westend61/Getty Images

1. Kevésbé lesz bűntudatod

Ha magad ellen cselekszel, azzal lehet, hogy valakinél jó pontot szerzel, de ehhez társulni fog egyfajta bűntudat is, amivel még rövid ideig sem jó érzés együtt élni.

2. Formálod az egyéniségedet

Ha tudsz nemet mondani, az segít meghúzni a határvonalat közted és a világ között. Ne legyél naiv, nem lehet, és nem is kell mindenkinek megfelelni. Ha folyton azt teszed, amit mások elvárnak, és megszoktak tőled, akkor függőségi kapcsolatokban fogod leélni az életedet. A kötelességtudat sokszor csapda is, néha érdemes mérlegelni a dolgokat, a saját szempontjaid alapján.

3. Tökéletesítsd a párbeszédet

A nem egy kérésre adott válasz, és nem azt a személyt utasítod el, aki valamire megkért. Tehát a nem, nem állhat közétek, egy „normális” emberi értékeken alapuló baráti vagy kollegiális kapcsolatnak ki kell ezt bírnia. Ha szükségét érzed, indokold meg a döntésedet, de semmiképp ne engedd, hogy konfliktusként álljon közétek. Inkább indíts egy határozott párbeszédet, minthogy a könnyebb utat választva, végül igent mondj, a nem helyet.

4. Önvédelemre tanít

Mindenkinek a környezetében előfordulhatnak olyan manipulatív emberek, akik bármihez képesek belegyezést szerezni. Ők többnyire határozottak, céltudatosak, és erőteljes meggyőzési technikákat használnak. Bár próbálják a helyzetet úgy beállítani, hogy egyértelműen befolyásolják a döntésedet, légy résen, és ne hagyd magad kihasználni.

5. Jót tesz a hírnevednek

Ha mindig igent mondasz, ha könnyen elbizonytalanítanak, akkor ne csodálkozz, ha nem vesznek komolyan. Sokkal többet javítasz a megítéléseden, ha néha beleállsz konfliktusokba, és kiállsz magadért. Ez hosszútávon nem csak az önbizalmadat fogja erősíteni, a hírnevednek is jót tesz.

Forrás: elle.it

Nyitókép: SrdjanPav /GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)