Tudtad? A monogámia nem csak egyféle lehet

A monogámia kapcsán te is úgy gondolhattad eddig, hogy olyan fekete-fehér, mint egy sakktábla: valaki vagy monogám, vagy sem. Köztes út nincs. A szakemberek szerint viszont, ha jobban belemegyünk a dolgokba, kicsit árnyaltabb kép bontakozik ki.

Kétféle embert ismerek: az egyik típust valósággal megrémíti a monogámia, a másik viszont pont erre vágyik. Egy kézre, amit megfoghat, egy hangra, ami neki vall szerelmet, egy erős karra, ami őt öleli át. Őt, és csak őt. Mert egy monogám kapcsolatba nem fér bele, hogy ezt mások is megkapják a szerelmünktől. Ahogy Sara Stanizai terapeuta fogalmaz, „a monogámia két ember közti romantikus és szexuális kizárólagosság”, és itt a hangsúly az utolsó szón van. Vagyis, mint anno a Nagyanyám mondta: „amilyen virágot szakítottál, olyat szagolsz”. És ők a Nagyapámmal nemcsak hogy komolyan vették ezt vagyis egyikük sem járt a mezőre más virágokat keresni, vagy esetleg csokrot szedni, hanem tudták, hogy együtt tündökölnek és együtt hervadnak majd el. Az is biztos volt számukra, hogy ez nem lehet másképp.

A monogámia tehát ennyi, hogy van valakid, akivel szeretitek egymást és csak együtt éltek szexuális életet? A szakemberek szerint ennél azért árnyaltabb lehet a kép.

Hányféle monogámia létezik?

Attól függően, hogy te választod-e tudatosan a monogámiát, vagy csak úgy beleesel egy ilyen kapcsolatba – ez alapján megkülönböztethetünk radikális és reflexív monogámiát. A kritikus különbség a két típus közt, hogy míg az első aktív kereséssel jár, a másikat (a reflexívet) nem tudatosan választjuk. Inkább csak az áll mögötte, hogy úgy gondoljuk, így szoktak az emberek randizni és kapcsolatba lépni… rendben van, csináljuk mi is ezt. A radikális monogámia viszont szándékos. „Az teszi radikálissá, hogy megfontoltad, és talán még benne is voltál más párkapcsolati struktúrákban, mielőtt a monogámia mellett döntöttél volna tudatosan” mondja Sara Stanizai.

Arra, hogyan lehet ilyen fontos következtetést levonni, a szakemberek nagyon hasonló dolgokat javasolnak: első körben érdemes a barátokkal átbeszélni, ők hogyan jutottak el a választott párkapcsolati struktúrájukhoz. Mi mindent tapasztaltak a párkapcsolataikban, mi vezette őket a radikális monogámia felé? Miért mondtak rá igent, vagy épp nemet? Azt is javasolják, hogy olvassunk sokat a témában, illetve lépjünk be csoportokba a közösségi médiában, ahol akár névtelenül is kérdezhetünk. Végül, de nem utolsósorban jó ötlet lehet egy terapeutával is átbeszélni az előnyöket-hátrányokat. Nem mellékesen pedig egy jó terapeuta segíthet megérteni, mit kezdjünk azzal az információval, amit kibogozunk, hogy aztán mindennek tudatában már könnyebb legyen eldönteni, hogyan tovább.

Sorozatos vagy toxikus monogámia

A monogámiával kapcsolatban több kifejezést is hallhattál már, ilyen például a sorozatos monogámia. Ezt van, aki összekeveri a poliamoriával, de nem a többszerelműségről szól. Hanem arról, hogy valaki évtizedekig, vagy akár egész életében mindig monogám az adott kapcsolatában, egészen a következő párkapcsolatáig, ahol szintén nem játszik az érzelmi vagy testi értelemben vett hűtlenség.

A toxikus monogámia szintén elterjedt kifejezés. Akkor használják, ha egy kapcsolatban az egyik fél a másik kárára védi a kapcsolatuk kizárólagosságát. Ebbe beletartozik például, ha elveszi a másik telefonját, ellenőrzi az üzeneteit, vagy megszabja, mikor kivel találkozhat. „A toxikus monogámia az, amikor a monogámia alapelveit szélsőségessé teszik. Amikor a monogámiát a kényszerítő vagy bántalmazó viselkedés igazolására használják” fogalmaz Stanizai.

A monogámia ezzel együtt nem egy lejárt lemez vagy rossz választás, vallják a szakemberek. Persze, nem is az egyetlen lehetőség, ha a boldogságot keressük. A lényeg az, hogy mindenki maga döntse el a párkapcsolati filozófiáját, majd a személyes igényeinknek és képességeinknek megfelelő kapcsolatokat alakítsunk ki.

Forrás: Wellandgood.com
Nyitókép: Geber86 /GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)