A kedvesség nemcsak a világot segíthet jobb hellyé tenni, hanem egészséged szempontjából is nagyon hasznos lehet.
Gondolj most vissza a legutóbbi alkalomra, amikor valaki kedves volt veled. Reggel, a munkába sietve egy kollégád megtartotta neked az ajtót, esetleg a buszra szállásnál vagy a pékségben előreengedett valaki? Az is lehet, hogy te dobtad fel egy másik ember napját, például egy olyan aprósággal, mint egy mosoly. Mert bizony, a kedvesség leggyakrabban az apró dolgokban lakozik. Jó adni és kapni is, és tényleg nem kerül semmibe. És a tudománynak köszönhetően azt is tudjuk, hogy hosszú távon jót tesz a fizikai és mentális egészségünknek is, ha kedvesek vagyunk másokkal. Ezt a kutatóként és íróként tevékenykedő Kelli Harding is megerősíti. „Számos tanulmány bizonyítja, hogy a kedvesség életünk különböző területein – az otthonunktól kezdve a kapcsolatainkon, a munkahelyünkön és a közösségeinken át – számos pozitív módon befolyásolja az egészségünket.”
Hogyan hat egészségünkre a kedvesség?
Akár adod, akár kapod, a tanulmányok szerint a kedvesség egyszerű gesztusai javíthatják a hangulatot és az önbecsülést, erősíthetik az immunrendszert, csökkenthetik a vérnyomást és enyhíthetik a szorongást azáltal, hogy növelik a szervezetben a jó közérzetet keltő vegyi anyagok szintjét. Emellett a szakértők szerint még fájdalomcsökkentő hatása is lehet. Megéri tehát bókolni, mosolyogni, és önzetlenül jót tenni másokkal, és persze, fogadni is ezeket a dolgokat.
Harding könyvet is írt a témában, melynek címe egy 1978-as tanulmányra utal. Ebben a magas koleszterinszint és a szív egészsége közötti összefüggés megállapítását tűzték ki célul, a tudósok tesztalanyai pedig nyulak voltak. A nyuszikat egy gondoskodó kutató rendszeresen simogatta, ölelgette, kedvessége pedig segített megvédeni ezeket a nyuszikat a szívinfarktustól. Kelli Harding kiemeli, hogy a stresszt sokféleképpen lehet ellensúlyozni, de az egyik legegyszerűbb stratégia nem más, mint a kedvesség. „Azonnali lökést ad, és ez lenyűgöző, mert az érzelmi reakció, amit a testünkben ténylegesen érzünk, az egészségre is pozitív hatással van.”
Mint a kavics a vízben
A szakember is úgy véli, az embereket arra tervezték, hogy kedvesek legyünk, megjegyezve, hogy folyamatosan tükrözzük egymás érzelmeit. Sőt, a kedvesség nem csak annak kedvez, aki adja vagy kapja, hanem azoknak is, akik azt látják, hogy valaki kedves, így ők is nagyobb valószínűséggel lesznek kedvesek.
Erre mondják, hogy a kedvesség a vízbe dobott kavicshoz hasonló hatást válthat ki. Gondolj arra, hogy reggel leszegett fejjel indulsz dolgozni, de már a lépcsőházban szembe jön a szomszéd, aki szép napot kíván. Ettől kicsit jobb lesz a kedved, és rámosolyogsz a kávézóban a pultosra. Neki ezzel örömet szerzel, és még kedvesebb lesz az utánad következő vevőkkel, akik a munkahelyükre érve emberek tucatjaival lehetnek kedvesebbek ezután a pozitív élmény után. A cselekedeteid tehát nemcsak rád, illetve azokra az emberekre vannak hatással, akikkel találkozol, hanem a vízbe dobott kavicshoz hasonlóan gyűrűzik egyre tovább és tovább például a kedvesség hatása is.
Így kezdd el tudatosabban gyakorolni a kedvességet
Harding szerint mint minden jelentős változást, ezt is magadon kell kezdeni. Pihenj, amikor pihenned kell, és tarts szünetet, ha szükséged van rá. Ha pedig egy-egy helyzetben úgy érzed, lehettél volna még kedvesebb, ne légy túl szigorú magaddal. Mindannyiunknak lehetnek ilyen pillanatai, hiszen emberek vagyunk. Jó, ha ezt is meg tudod engedni magadnak.
Forrás: The Nation’s Health
Nyitókép: Halfpoint Images/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- 10 módszer, hogy kedvesebb legyél másokkal
- Félrekódolt kedvesség: 6 dolog, amitől a férfi azt gondolhatja, hogy többet akarsz barátságnál
- Ez a férfi legvonzóbb tulajdonsága, a tudomány szerint