Tudtad, hogy a túlzott cukorfogyasztás hatással van a memóriádra is?

Ha fontos számodra, hogy sokáig élvezd a szellemi frissességet, akkor változtass pár káros szokásodon. Adunk 9 tippet, ami segít megőrizni a jó memóriát.

A memóriánknak rendkívül fontos szerepe van a mindennapi életünkben. Nincs annál kellemetlenebb, mint amikor gyorsan akarunk valamit mondani, és hirtelen megáll a tudomány, azaz csak az nem jut eszünkbe, amiről tudjuk, hogy tudjuk. A korral sajnos bizonyos szintű memóriavesztés együtt jár, de a genetikánknak is  szerepe van a folyamatban. De ez nem jelenti azt, hogy feltartott kézzel kell várni a legrosszabb helyzetet, sőt, kifejezetten érdemes elébe menni.

Tanulni, soha nem vagy öreg

Míg pár évtizede valaki egy diplomával élete végéig elboldogult, addig manapság egyre nagyobb szükség van a folyamatos újratervezésre. A mostani helyzet jó ideje nem engedi meg, hogy lazán hátradőljünk, szinte csak az tud boldogulni, aki mindig képes a megújulásra. Ehhez bizony sokszor az kell, hogy felnőttkorban is fejlesszük az addigi tudásunkat, de az sem ritka, amikor teljesen új információkra, szakmára vagy új nyelvre van szükség az érvényesüléshez. Sokan hajlamosak ilyenkor pánikba esni, hiszen abban a tudatban léteznek, hogy a memória egy kor után már nem működik annyira olajozottan, és bele sem vágnak a tanulásba. De mint tudjuk, aki kimarad, lemarad, és az is nagyon frusztráló, amikor azt látjuk, hogy a kortársaink hozzánk képest sokkal gördülékenyebben veszik az akadályokat. Aggodalomra semmi ok, ugyanis a memória bármely korban erősíthető, fejleszthető.

Mit változtass az étrendeden és az életmódodon, ha sokáig szeretnéd élvezni a jó memóriát:

1. Csökkentsd a cukrot

A nagymennyiségű cukor fogyasztása nemcsak a derékbőségen hagy jól látható nyomot, hanem számos egészségügyi problémával és krónikus betegséggel is szorosan összefügg.  Ide tartozik a kognitív hanyatlás is. Kutatások kimutatták, hogy azok az emberek, akik rendszeresen fogyasztanak nagyobb mennyiségben cukrot, azoknak gyorsabban romlik a memóriájuk – különösen a rövid távú – , mint akik jóval kisebb számban élnek cukros ételekkel, italokkal. A cukorfogyasztás csökkentése mindenképpen fontos, mivel nemcsak a memóriát javítja, hanem az általános egészségi állapotot is.

2. Szedj halolajat

A halolaj kiváló omega-3 forrása a zsírsavaknak, amelyek különösen fontosak az általános egészség szempontjából. Ugyanakkor csökkentik a szívbetegségek kockázatát, jótékony hatásúak gyulladások esetén a stressz, és szorongás leküzdésében is segíthetnek, és lassítják a szellemi hanyatlást. Több tanulmány is alátámasztja, hogy a halolaj-étrendkiegészítők szedése javíthatja a memóriát.

meditatív
Fotó: Westend61/GettyImages

3. Meditálj

A meditáció nem véletlenül kap egyre nagyobb hangsúlyt a mindennapokban, hiszen a testnek, a léleknek és az agynak egyaránt jót tesz. Pihentető és nyugtató hatású, csökkenti a stresszt, a fájdalmat és pozitív hatással van a memóriára is. Egy tajvani főiskola hallgatói körében végzett tanulmány azt támasztotta alá, hogy azok a diákok, akik rendszeresen meditáltak, lényegesen jobb térbeli munkamemóriával rendelkeztek, a nem meditáló társaikkal szemben. (A térbeli munkamemória az a képesség, amikor az elme tárolja és feldolgozza az objektumok térbeli helyzetére vonatkozó információkat.)

4. Figyelj a testsúlyodra

Hát igen, már megint azok a fránya kilók! A megfelelő testsúly megőrzése (vagy megszerzése) egyrészt elengedhetetlen a jó közérzethez, másrészt az egyik legjobb módja annak is, hogy a testet és az elmét a legjobb állapotban tartsuk. Számos tanulmány megállapította, hogy az elhízás a kognitív hanyatlás kockázati tényezője. Az elhízás valójában változásokat okozhat az agy memóriával kapcsolatos génjeiben, ami negatívan befolyásolja a memóriát. A túlsúly ezen kívül inzulinrezisztenciához és gyulladásokhoz is vezethet, és mindkettő negatívan befolyásolhatja az agyműködést. Egy 50 fős, 18 és 35 év közötti személyek bevonásával végzett kutatás megállapította, hogy a magasabb testtömeg-index szignifikánsan rosszabb teljesítményt mutat a memóriateszteken.

alvás
Fotó: Image Source / Getty Images

5. Aludj eleget

A nem megfelelő mennyiségű alvást már régóta összefüggésbe hozták a rossz memóriával. Az alvás fontos szerepet játszik a memória kialakulásában, egy olyan folyamatban, amelyben a rövid távú emlékek megerősödnek és hosszú távú emlékekké alakulnak. A kutatások azt mutatják, hogy ha valaki alváshiányban szenved, az negatívan befolyásolhatja a memóriáját. Egy tanulmány szerint az éjszakai műszakban dolgozó nővérek több matematikai hibát követtek el, és 68%-uk alacsonyabb pontszámot ért el a memóriateszteken, mint a nappali műszakban dolgozó ápolónők. Az általános egészséghez a szervezet számára elengedhetetlen a rendszeres, 7-9 óra alvás.

6. Mértékkel az alkohollal

A túl sok alkoholos ital ugyanolyan negatívan hat a szervezetre, mint a túl sok cukor: káros lehet az egészségére és negatívan befolyásolhatja a memóriáját. A mértéktelen ivás magasabbra emeli a véralkoholszintet. Tanulmányok kimutatták, hogy ez megváltoztatja az agyműködést és memóriazavarokhoz vezet. Ha alkalomadtán lecsúszik egy ital, az még nem nagy probléma, de ha rendszeressé válik, az kifejezetten negatívan befolyásolja az agyi funkciókat.

idős hölgy memória feldékenység, ekeresztrejtvény
fotó: Maskot/GettyImages

7. Eddz agyra

A gyerekek nagy kedvence, a memóriajáték minden életkorban kifejezetten hasznos, mivel a kognitív képességeink gyakorlása játékokkal szórakoztató és hatékony módja a memória fejlesztésének. A keresztrejtvények, a szófelidéző játékok, a sakk, a puzzle, vagy a memóriaedzésre szánt mobilalkalmazások is kiváló módszerek a memória erősítésére. Ráadásul az agytorna játékokról kimutatták, hogy idősebb korban csökkentik a demencia kockázatát.

8. Egyél kurkumint

A kurkumin egy vegyület, amely nagy koncentrációban található a kurkuma gyökerében. Erős antioxidáns, és gyulladáscsökkentő hatást fejt ki a szervezetben. Tanulmányok szerint a kurkumin csökkenti az oxidatív károsodást és a gyulladást az agyban, valamint csökkenti a plakkok felhalmozódását, amelyeknek szerepük lehet az Alzheimer-kór kialakulásában.

kávé kakaó iszik
Fotó: People Images /Getty Images

9. Fogyassz kakaót

A kakaó nem csak finom, hanem tápláló is, ráadásul nagy mennyiségű antioxidánst, úgynevezett flavonoidot biztosít. Kutatások szerint a flavonoidok különösen jótékony hatással vannak az agyra: segíthetnek javítani a memória teljesítményét,  fokozhatják a véráramlást az agy memóriával foglalkozó részein. Fontos, hogy minimum 70%-os kakaótartalmú étcsokoládét fogyasszunk, a koncentrált antioxidáns tartalomért.

Forrás: helathline.com

Nyitókép: baona /GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: