Ügyvédi praxisát cserélte pezsgőgyártásra Zichy Anikó

A történelmi hagyományokkal rendelkező, nemesi családnév égisze alatt fut a Tokaj-hegyaljai Zichy birtok pezsgője.

Jogászként végzett, és hogy ez a pálya teljesen testhezálló lesz számára, az már a gimnáziumi években kiderült. „Szinte adta magát a pálya, felszólalós típus voltam, mindig kiálltam a többiek jogaiért. Bár nem voltam túl szabálykövető, ami nem biztos, hogy jogászként előny, de megvédeni másokat, az nagyon ment nekem” – mondja Zichy Anikó ügyvédi pályája kezdetéről. Viszonylag korán ment férjhez, szült két fiút, és amikor ők már óvodáskorúak lettek, befejezte az egyetemet és letette a szakvizsgákat.

Első házassága válással végződött, ezt követően saját ügyvédi irodát nyitott. Nem sokkal később ismerte meg a második férjét, Zichy Aladárt. Pontosabban ismerni, már ismerte korábbról, mert az első munkahelyén a főnöke volt, és azután is barátságban maradtak. Idővel pedig a barátságból szerelem lett. „Nagyon nagy egymásra találás volt a miénk, szenvedélyes szerelemmel, kölcsönös inspirációval, közös tervekkel és álmokkal, meg persze rengeteg munkával. Bár származásunk teljesen eltérő volt, ő arisztokrata, én hozzá képest egyszerű családból jöttem, az alapvető értékeink hasonlóak voltak. Ez mindent megkönnyített.”

Rádöbbentek, hogy vissza kell venni a tempóból

Az ősrégi, magyar, nemesi Zichy család leszármazottja közel 40 évig dolgozott az ENSZ-nek, illetve az Európai Unió csatlakozási programjaiban. A rendszerváltás után hazaköltözött és a régi családi földeken mezőgazdasági vállalkozást folytatott, szőlészetet Tokajban, gabonatermesztést Sárbogárdon. Anikó pedig az ügyvédi praxisában dolgozott. Minden idillinek látszott egészen addig, amíg Aladár súlyos betegséget, stroke-ot nem kapott. Ekkor Anikónak muszáj volt beugrani helyette, ami minden tekintetben mélyvíz volt számára. „Mindig határozott és energikus volt a férjem, rengeteget dolgozott, úgy érezte, hogy tennie kell, képtelen volt leállni. De a helyzet figyelmeztető pofonként érte, és miután felépült, visszavett a tempóból. Ahhoz, hogy az iramon lassítani tudjon az is hozzájárult, hogy látta, jól boldogulok, elmenedzselem a dolgokat, mindenféle fennakadás nélkül. Ebben nagy segítségemre volt az apám is, aki agrármérnök.”

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Zichy Birtok (@zichybirtok) által megosztott bejegyzés

Megszerette az új munkáját

Innentől Anikó szüneteltette az ügyvédi irodáját, és a szőlészet és a mezőgazdaság irányába fordult. Aladár szerencsésen felépült, szinte jobban lett, mint korábban, de az eset ráébresztette, hogy tényleg vissza kell vennie az őrült tempóból. Átértékelte a dolgokat, lenyugodott, családtörténettel foglalkozott, könyvet is írt. A kezdeti időszakban Anikót inkább csak a kötelességtudat hajtotta előre, tudta jól, hogy egy ekkora vállalkozásban nem állhat meg az élet. Aztán szépen lassan megszerette az addigi életétől nagyban eltérő világot. „Egyszer csak azt vettem észre, hogy bejön nekem ez a szabad életforma, építő dolog vállalkozást menedzselni, kicsit a saját képemre is formálni, és az apámmal közösen dolgozni is nagyon jó volt”.

A betegség új alapokra helyezte a családi vállalkozást

Anikó első házasságából születtet fiai ekkor már külföldön jártak egyetemre, mindketten vízilabdáztak, és ösztöndíjjal kerültek Amerikába. Így kettesben maradva sokat utaztak, és rengeteg tervük, ötletük volt a jövőre nézve. „A férjem különleges ember volt, hat nyelven beszélt, mozgalmas életet éltünk, nagyon színes kulturális és társadalmi körökbe jártunk. Nagy ábrándunk volt a kapcsolatunk elején, hogy hosszabb időre elutazzunk Franciaországba. Most így utólag is nagy merészségnek hangzik, de három hónapra elutaztunk és itthon hagytunk mindent. Hogy mennyire jól döntöttünk, az csak a hazaérkezésünk után lett egyértelmű, akkor derült ki, hogy Aladár súlyos beteg”. Emiatt is nagyon szerette volna, hogy Anikó a fiaival csinálja tovább a vállalkozást. Először Tamás, az elsőszülött tért haza a tengerentúlról, de pár évvel később Bálint is csatlakozott. Aladár pedig megnyugodott, hogy jó kezekben tudhatja a gazdaságot.

Anikóék nagyon szerették a pezsgőt, a hétköznapokban is inkább ezt itták, és nem bort. Mivel ebben az időben nyílt Tokaj-Hegyalján a közösségi borászat, ahol pezsgő üzem is volt, és akkor még azon a környéken ritkaságnak számító termék volt a pezsgő, adta magát, hogy ezzel foglalkozzanak. „Úgy gondoltuk, ha ezt szeretjük a legjobban, akkor ezt jól és hitelesen fogjuk tudni képviselni.

Gyermekei ragaszkodtak az elnevezéshez

Így született meg a Zichy Anna pezsgő, amit még Aladár megért, de sajnos nem sokkal később meghalt. „Rólam van elnevezve a pezsgő, ehhez a gyerekeim ragaszkodtak. Anikó vagyok, de nemcsak Aladár, nagyon sokan Annának hívnak. Az első évjáratot még közösen indítottuk, utána sokáig nehéz volt az egésszel azonosulnom, mert úgy éreztem, hogy nem szeretnék a férjem családnevével üzleti vállalkozást csinálni. Miközben tudtam, hogy a név kötelez, és meg nem tagadhatom. A hozzám közel álló Zichy családtagok szerették volna, ha a pezsgő arculatában egy kicsit jobban megjelenik a Zichy vonal, de az elején olyan váratlanul szakadt rám az összes feladat, hogy nem tudtam mindenben a legjobb döntést hozni. Ezen változtatnom kell, most már tudom és érzelmileg is képes vagyok rá”.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Zichy Birtok (@zichybirtok) által megosztott bejegyzés

A pezsgőt hamarosan borok is követik

A név valóban kötelez, ráadásul rövid, jól cseng, könnyen kiejthető, komoly múltja és történelme van és a világon mindenhol ismerik. Ez abból is egyértelműen látszik, ha Anikó bárhol bemutatkozik, mindenhol felkapják a fejüket. „Nagy létszámú arisztokrata család a Zichy família, és bár sok leszármazott van, nagyon intenzív a kapcsolattartás. Sokan élnek külföldön, Kanada, Dánia, Ausztrália, Franciaország, Ausztria, Németország – szinte a világ minden pontján élnek Zichy-k. Időről időre vannak családi Zichy találkozók is, az arisztokraták között erős ez a kötelék és igény is van ezekre az összejövetelekre”.

Ami pedig a Zichy Szőlőbirtok további terveit illeti, a pezsgő és a frizzante marad az alaptermék, de megkerülhetetlen, hogy boruk is legyen. „Nemsokára kijön az első furmintunk, ami a természetnek köszönhetően félszáraz lett, illetve az első aszúnk is elkészül hamarosan. A terveink között szerepel, hogy alkoholmentes termék is legyen a kínálatunkban, mert azt látom, hogy ebbe az irányba indult el a világ is. Ma már szinte trend, hogy az alkoholszint csökkenjen, és inkább az érzést adjuk hozzá. És ez az irány nekem is fontos”.

A pezsgő előállítása mögött rengeteg munka van, de Anikó számára kiváló kibontakozás is. Szerencsére sok részterület igényli a kreativitását, és hogy szakmailag is képben legyen, most végez a Tokaj-Hegyalja Egyetem egyedülálló Borüzleti menedzser képzésén. „Soha nem gondoltam volna korábban, hogy ekkora örömöt ad nekem ez a gazdaság. Itt minden nap lehetőségem van nemcsak az alkotásra, hanem a tanulásra is, miközben a férjem nevét is méltóképpen képviselem és rengeteg új tervem is van”.

Nyitókép: Zichy Anikó, fotó: Steindl Gabriella

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)