Ha a Föld egész lakossága lemondana a húsfogyasztásról, körülbelül a harmadával csökkenne a világon a metán-gáz kibocsátás, ami körülbelül húszszor olyan erős üvegház-hatású gáz, mint a széndioxid. Ez sajnos azonban egy utópikus elgondolás.
A pusztán növényi alapú táplálkozás mellett és ellen felsorakozó érvek között az elmúlt években egy olyan új mozgalom emelkedett ki, ami néhány generációval ezelőtt még általánosan elfogadott életforma volt.
Kisgyerekkoromban egyszer egy nyírségi tanyán nyaraltam. Városi kislányként a vidéki élet roppant izgalmasnak tűnt. Az érdeklődésemet leginkább a haszonállatok látványa és gondozása keltette fel. Büszkén vettem részt a lovak etetésében, a tehenek fejésében, a tojások begyűjtésében és a vasárnapi ebédnek szánt csirke kopasztásában is. Mindez természetesnek tűnt akkor és szerves része volt a tanyasi világ mindennapjainak. Azóta eltelt 30 év, a világ felgyorsult, a fogyasztói társadalom pedig kegyetlenül visszaél a természettel. Tisztában vagyok vele, hogy a modern ember attitűdje milyen súlyos károkat okoz a környezetnek. Én is többször próbáltam lemondani a húsfogyasztásról, mindannyiszor sikertelenül. Aztán bűnösnek éreztem magam, hogy az amúgy növényekben gazdag étrendemet heti pár alkalommal állati eredetű alapanyaggal is gazdagítottam. Sokat gondolkodtam azon, hogy miért ítélünk meg bárkit is amiatt, hogy mi kerül a tányérjába, és hogy létezik-e híd a vegetáriánusok és a húsevők áthatolhatatlannak látszó szakadéka fölött.
Etikus húsfogyasztás
Louise Gray sosem ítélte el a húsfogyasztást, habár környezetvédelmi újságíróként jól tudta, hogy a húsipar még a gépkocsiknál is károsabb a klímára. De belefáradt abba, hogy egy olyan egyszerű cselekedet miatt címkézzék őt, mint az étkezés. Megunta, hogy folyamatosan magyarázkodnia kell az elfogyasztott ételek miatt, ezért úgy döntött, hogy egy teljes éven át csak olyan állatokat fogyaszt, amiknek ő oltja ki az életét. „Ez őszintébb megközelítésnek tűnt, mint az, hogy állandóan érvelnem kell amellett, miért eszek húst. Mindemellett tisztább képet kaptam arról is, hogy honnan származik az alapanyag, beleértve a halál pillanatát is.” – árulta el Louise egy nyilatkozatában. Az írónő hamar rájött arra, hogy milyen sokat kell tanulnia, és hogy az elhatározása mennyivel ijesztőbb és sokkolóbb a valóságban. A környezet tanulmányozása és a felelősségvállalás nagy erővel hatottak rá, és egy teljesen új szintre emelték kapcsolatát az őt körülvevő természettel. Louise gyakran emlegeti a vele készült interjúkban, hogy az új élményekkel párhuzamosan egy érzelmi út széles spektrumát is bejárta. 18 hónap tapasztalatát írta meg a The Ethical Carnival (Az etikus húsevő) című könyvében. Szerinte nem arra kell törekedni, hogy állatokat öljünk, hanem sokkal inkább arra, hogy tisztában legyünk az állati eredetű ételeink származásával. Minél inkább tudatában vagyunk az ennivalónk eredetével, és azon emberek áldozatos munkájával, akik helyettünk és értünk dolgoznak az élelmiszeriparban, annál inkább felelősségteljesebb döntést tudunk hozni. Felmerül a modern életet kritizáló kérdés: hogyan fogyaszthatunk vakon nagy mennyiségben bármit, ha nem is tudjuk, honnan származik az étel? Az írónő az előadásaival arra ösztönöz, hogy a fogyasztásunkat és döntéseinket illetően legyünk tudatosabbak.
Ha Zuckerbergnek ment…
Az Eat-What-You-Killed amerikai mozgalmak a 2000-es évek közepén alakultak ki. A mozgalom azonban nem kapott szélesebb körű figyelmet Mark Zuckerberg 2011-es bejelentéséig, amikor is a Facebook alapítója úgy döntött, hogy 365 napon keresztül csak olyan állatnak a húsát fogja elfogyasztani, amit saját maga ölt le. „Az idei elhatározásom lényege, hogy hálát adjak az ennivalóért, amit megeszek. Azt hiszem, sokan megfeledkeznek arról, hogy élőlények az életüket adják azért, hogy húst együnk. A célom az, hogy sose felejtsek el hálát adni mindazért, amim van. Ebben az évben tulajdonképpen vegetáriánus lettem, mert csak olyan állat húsát eszem, amelyet én magam vágok le. Eddig jó tapasztalat volt. Sokkal egészségesebb ételeket eszem, és sokat tanultam a fenntartható gazdálkodásról és állattartásról.” – nyilatkozta Zuckerberg a kihívás kapcsán. Ez a nemzetközi mozgalom azon a feltevésen alapul, hogy az emberek, akik húst esznek, gondoskodnak arról, hogy a tányérjukon lévő állatokat emberséges körülmények között neveljék, szállítsák és vágják le.
A lelkiismeretes fogyasztó
Az utóbbi években egy új, lelkiismeretes fogyasztókat jelölő kategória jött létre: compassionate carnivore, azaz együttérző húsevő. Bár sokakban felmerül a kérdés, hogy a csoport tagjai hogyan lehetnek együttérzőek vagy könyörületesek azokkal az állatokkal, amiket később elfogyasztanak. Ez a megnevezés olyan emberekre utal, akik szeretnének sokkal többet megtudni az állatokról és felelősséget vállalni a humánusabb állattartásért. A magukat együttérző húsevőnek nevező emberek célja, hogy csökkentsék az élelmezés céljából felnevelt állatok szenvedését és emeljék az állatok sorsának tudatosságát. Számos húsfogyasztó olyannyira komolyan veszi ezt az üzenetet, hogy többen fenntartható gazdaságokat hoznak létre, illetve részmunkaidős állattenyésztőkké válnak. Azok, akik a saját állataikat nevelik fel, nem akarnak egy olyan gépezet részei lenni, ahol rendszeresen visszaélnek az állatok és a fogyasztók jogaival. A mozgalom aktivistái szerint a természet és az élet tiszteletének egy etikusabb szintje, amikor azt az állatot vágjuk le, amit mi magunk neveltünk és gondoztunk.
Ismét elég csak vidéki nagy- vagy dédszüleinkre gondolni, akik már akkor könyörületes húsevők és humánus állattartók voltak, amikor a kifejezés még nem is létezett. Gondoskodtak a jószágokról, és húst csak heti egy-egy alkalommal fogyasztottak. Eszembe jut nagypapám is, aki kamaszként galambokat tenyésztett, és a falu tanítója tőle vitt madarat, hogy abból levest főzzön gyengélkedő feleségének. Biztosan tudom, hogy nem lennék képes kioltani egyetlen jószág életét sem. De képes voltam a felmenőim nyomdokaiba lépni és úgy étkezni, ahogy ők tették: szerényen és hálával.
Nyitókép: Bjoern Kaas/EyeEm/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- A vegetáriánus életmód 7 árnyalata: étrendek, amelyekkel az egészséged és a bolygót is véded
- Mi a helyzet a szójával?
- 4 dolog, amit tudnod kell, mielőtt belevágsz a Veganuár kihívásba