Az Antal–Lusztig-gyűjtemény remekműveit láthatjuk Budapesten, az MBH Bank Művészeti Alapítvány támogatásával létrejött művészeti központ, a Hungarian Art & Business (HAB) kiállításán.
Új időszaki kiállítással indítja az évet az MBH Bank Művészeti Alapítvány támogatásával létrejött művészeti központ, a Hungarian Art & Business (HAB). A tárlat modern és kortárs művészeten, magyar és nemzetközi művészek alkotásain keresztül keres válaszokat olyan társadalmilag is sürgető kérdésekre, mint hogy mit tartogat számunkra a jövő, miképp tudunk új utakra lépni és valóban új lesz-e az új év? A kiállítás az Antal-Lusztig–gyűjtemény, az egyik legnagyobb magyarországi képzőművészeti magángyűjtemény darabjaiból épül fel Gulyás Gábor kurátor válogatása nyomán, és április elejéig várja a látogatókat.
Új Kezdet. Remekművek huszonöt újat kezdő képzőművésztől című időszakos kiállítással várják az érdeklődőket januártól a HAB kiállítóterei. A 2024-es év indulásánál jogosan merül fel bennünk a kérdés: mit tartogat a jövő, miben lesz új vagy más az idei év, hogyan fedezhetünk fel új utakat, és tudunk-e változtatni azokon a dolgokon, amelyekre már nincs szükségünk? Az új tárlat ezekre a társadalmilag is fontos kérdésekre keresi a választ modern és kortárs művészeten keresztül, nagynevű hazai és nemzetközi alkotók munkái által. A Magyarország egyik legnívósabb magángyűjteményéből felépülő válogatást Gulyás Gábor kurátor állította össze.
Az Antal-Lusztig–gyűjtemény
Az Új Kezdet az egyik legnagyobb magyarországi képzőművészeti magángyűjteményből mutat be olyan különösen jelentős alkotásokat, amelyeken keresztül – a tárlat tematikája által ígérteknek megfelelően – megtapasztalhatjuk a leleményesség, az új utakra törés adományát.
„A nagy tehetségű művészek úgy alkotnak újat és mutatnak korábban nem látott megoldásokat, hogy közben a befogadóban katartikus hatást keltve esztétikai élményt nyújtanak. Az Antal-Lusztig–gyűjteményben pedig számos olyan mű található, amelyek alkotói elérték ezt a szintet” – emelte ki Vékony Délia, a HAB művészeti igazgatója a tárlat anyaga kapcsán.
Közülük olyan kimagasló művészek munkái láthatók a kiállításon, mint például Csontváry, Gulácsy, Moholy-Nagy, Bukta, Hantaï vagy Hirst – olyan alkotók, akik nem valamely irányzathoz tartozó csoport tagjaként lettek sikeresek, hanem kivétel nélkül képesek voltak egyfajta új kezdetet megvalósítani a képzőművészet világában.
A kiállítás kiegészítő programjai
A tárlat időszaka alatt, annak témájához illeszkedve a HAB több kiegészítő programmal is készül: az érdeklődők szakmai előadásokat és kerekasztal-beszélgetéseket hallgathatnak meg, illetve kurátori vagy meghívott művészek általi tárlatvezetéseken vehetnek részt – az első ilyen alkalommal Antal Péter, a gyűjtemény tulajdonosa és Vékony Délia művészeti igazgató vezetik körbe a látogatókat.
Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert
Forrás: Hungarian Art & Business