Ünnepel a H&M! Húsz éves a designerekkel közös kollaborációjuk

Szinte hihetetlen, de kereken húsz év telt el azóta, hogy a H&M először bejelentette, hogy kínálatát egy-egy neves designerrel közösen megálmodott kollekcióval színesíti.

A H&M divattervezőkkel és divatházakkal való kollaboráció 2004-ben indult útjára a Karl Lagerfelddel közös együttműködésüknek köszönhetően. A sort később többek közt Roberto Cavalli, a Versace, a Balmain, a Lanvin és a Moschino folytatták és senkit sem lep meg, hogy minden egyes ilyen kollekció azonnal óriási sikert aratott. A húszéves jubileum kapcsán a cég az elmúlt két évtized együttműködéseit eleveníti fel, október 31-én a legikonikusabb darabokat újra piacra dobják. Ennek apropóján most évről-évre újra áttekintjük azokat.

2004 – Karl Lagerfeld

Az egész őrület 2004-ben indult útjára, amikor is a Fendi és Chanel kreatív igazgatójaként mindenki által csodált Karl Lagerfeld foglalt helyet ideiglenesen a H&M tervezői székében. A designer kollekciójában személyes stílusjegyeit ötvözte a Chanel páratlan eleganciájával, mely azonnal óriási sikert aratott. A Lagerfeld által megálmodott darabok kevesebb mint egy nap leforgása alatt tűntek el a polcokról. A WWD szerint csak a brand manhattani, Fifth Avenue-n található üzletében óránként 1500-2000 darab kelt el a kollaborációból.

2005 – Stella McCartney

Az előző évi sikereket látva 2005-ben is folytatódott a H&M igazi divatrajongóknak szóló kollekciója. Akkor pedig Stella McCartneyra esett a választásuk, aki zipzáras skinny farmert, francia mandzsettával díszített, fehér pamutinget és egy túlméretezett ballonkabátot mutatott be a fast fashion brand égisze alatt. A trendfaktort pedig azzal is növelni tudta, hogy mindezeket barátnője, a szupermodell Kate Moss prezentálta számunkra.

2006 – Viktor & Rolf

Bizony a mesés haute couture darabjairól ismert holland tervezőpáros, Viktor Horsting és Rolf Snoeren sem mondtak nemet a H&M hívására. Kollekciójukban ugyan megjelentek az általuk alapított divatházra jellemző túlzó, mégis lenyűgöző stílusjegyek, azonban a legtöbb darabbal a hordhatóságra törekedtek. Persze, kivételt képezett ez alól az a menyasszonyi ruha, melyből mindössze csak 1000 darab készült az együttműködés keretein belül, hiszen az sem a fodrokat, sem a méretes masnikat nem nélkülözte.

2007 – Roberto Cavalli

Leopárdminta, flitterek, mini ruhák, rojtok, bojtok. Igen, jól gondoljátok, 2007-ben Roberto Cavalli volt a H&M vendégtervezője, aki ebbe a kollekcióba is tökéletesen átültette márkája esszenciáját. Miközben a színpaletta klasszikus maradt és a gyűjteményt a fekete, fehér és arany harmóniája építette, addig sem a mintákat, sem a csillogást sem fogta vissza. Talán mind közül ez volt az egyik legikonikusabb együttműködés.

2008 – Comme des Garcons

A Comme des Garcond kreatív igazgatója, Rei Kawakubo 2008-ban már rutinos volt a kollaborációkat illetően. Ugyanis korábban már dolgozott együtt a Converse-zel, a Supreme-mel, a Disneyvel és a Nike-val, de a H&M-mel való közösködés mégis más volt, mint az előbbiek. Kawakubo egy minden egyes részletében zseniális kollekciót mutatott be, melynek darabjain a pöttyök kapták a főszerepet.

2009 – Matthew Williamson

A 2000-es évek színes, bohém stílusát máig Matthew Williamson kreáció írják le a legjobban. A tervező, akinek múzsái között Kate Moss és Naomi Campbell is szerepeltek, a H&M számára is a divatházára jellemző merész mintákkal álmodta meg ruháit, melyeket Daria Werbowy keltett életre a kampányokban. Ugyan Williamson napjainkban nem vesz részt a Fashion Weeken, de 2009-ben ő volt a boho luxust kedvelők kedvenc tervezője, így természetesen ez a kollekció is nagy sikert aratott.

2010 – Lanvin

Alber Elbaz 2010-ben a Lanvin páratlan esztétikáját ültette át a fast fashionbe. Bár a divatház pazar dizájnjai nehezen lettek volna lemásolhatók a tömeggyártásban, a tervezőnek mégis sikerült a márka misztikumának egy darabját beépíteni a kollekcióba. Ezek a sziluettek, minták és kiegészítők pedig örökre beégtek a retinánkba.

2011 – Versace

A divatvilág ujjongott, amikor a H&M bejelentette együttműködését a Versace-val. A vásárlók a kollekció megjelenésének előestéjén már sorba álltak az üzletek előtt és mindenki kicsit része akart lenni ennek az egésznek. Hiszen, mind jól tudtuk, hogy Donatella semmit nem vesz félvállról, és ez a márkával közös kollabjára is igaz volt. Vibráló színek, csillogás, a divatház ikonikus motívumai és persze a túlzások jellemezték azt azt együttműködést, melyre máig mind emlékszünk.

2012 – Marni

A 2010-es évek különc stílusú lányai egyszerűen odavoltak a Marniért, és ez az együttműködése pontosan nekik készült. A Marni minden jellegzetessége megjelent a kollekcióban: grafikus minták, különleges ékszerek és merész fürdőruhák. És volt egy másik előnye is: semmi sem volt drágább 149 dollárnál.

2013 – Isabel Marant

Szintén az előző évtized tette híressé Isabel Marantot, hiszen hogy is tudnánk elfelejteni a „wedge sneakereket”, melyekért neki köszönhetően kezdtünk el rajongani. Persze ezenkívül a designer igazi szakértője volt annak, hogy különleges részletekkel feldobott, lezser és hordható ruhákat tervezzen. Nem is meglepő tehát, hogy a francia lány stílus szerelmeseinek és azoknak, akik mindennapi viseletüket akarták kicsit elegánsabbá tenni, máig a 2013-as a kedvenc designer kollabjuk.

2014 – Alexander Wang

Alexander Wang az „athleisure” esztétika alapján álmodta meg a H&M-mel közös kollekcióját. A lezser, sportos, hétköznapi, mégis nagyon trendi gyűjtemény leggingsekből, kapucnis felsőkből és pólókból állt, melyek csupán a fehér, a szürke és a fekete árnyalataiban pompáztak, mégis rabul ejtettek minket. A divatrajongók és a street style ikonok mind azonnal lecsaptak a darabokra, és ha szemfülesek vagyunk, egyet-egyet még ma is elcsíphetünk az utcán.

2015 – Balmain

Olivier Rousteing megalkotta a H&M történetének egyik legismertebb együttműködését, melynek bemutatására olyan modellekkel kért fel, mint Gigi Hadid, Kendall Jenner és Jourdan Dunn. De persze nem csak miattuk emlékszünk ennyire erre a szó minden értelmében ragyogó kollabra, hiszen a tervező nem volt rest újragondoni néhányat a legismertebb kifutós darabjaiból sem. Így a vásárlók úgy érezhették, hogy jutányos áron egy darabka valódi Balmainhez jutottak hozzá.

2016 – Kenzo

2016-ban a H&M a párizsi Kenzoval működött együtt, hogy egy színes és szórakoztató kollekciót hozzanak létre. A kollaborációban természetesen az állatminták és a divatház ikonikus, tigrisfejes mintája kapta a fókuszt, de ez a színpompás kavalkád azokon túl is számtalan felejthetetlen darabot sorakozatott fel. Egyszerre volt játékos, nőies és bohém.

2017 – Erdem

A H&M történetének egyik legelegánsabb együttműködésének tartják az Erdemmel közös kollabot. A kollekció a különleges virágmintákról és nőies dizájnokról szólt, melyek csipkeblúzokkal, fodrokkal és masnikkal egészültek ki.

2018 – Moschino

A Moschino mindig is híres volt játékos stílusáról, és a H&M-mel közös kollekciójában ez a vidámság még inkább életre kelt. Az együttműködést a Coachella fesztiválon jelentették be, így már sejthető volt, hogy a Jeremy Scott által megálmodott darabok többek közt a zenére is fókuszálnak majd. Lemezprinttel díszített kabátok és fürdőruhák, aranyban és ezüstben úszó szettek, szexi bőrruhák, mesefigurák és persze a farmer minden mennyiségben.

2019 – Giambattista Valli

Az amfAR 2019-es cannesi gáláján Kendall Jenner, Chiara Ferragni, H.E.R, Chris Lee és Ross Lynch mutatták be Giambattista Valli H&M-mel közös kollekcióját, melyben a designernek tökéletesen sikerült márkája lényegét megragadni. A tüllös koktélruhákat azóta sem felejtettük el, ahogy a gyűjteményben bemutatott leopárdmintás darabokat is szívesen elfogadnánk így 2024 őszén.

2021 – Simone Rocha

2020-ban a koronavírus-járvány miatt a H&M nem kollaborált egy designerrel sem, így a 2021-es, Simone Rocha által tervezett kollekciót minden divatrajongó epekedve várta. A minták keveredése, a fodrok, a masnik és az érdekes szabászati megoldások pedig hamar el is varázsolták a vásárlókat.

2023 – Rabanne

2022-ben a márka nem egy tervezővel, hanem egy igazi stílusikonnal működött együtt. Akkor Iris Apfelt kérték fel közös munkára, viszont a következő esztendőben már visszatértek a bevett gyakorlathoz. Két kollekciójuk is megjelent, ebből mi most a szó szerint ragyogó, Rabanne-nel közös kollabot választottuk ki. Flitterek, csillogás és túlzások, mi imádtuk.

Nyitókép: H&M

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)