Válás gyerekkel: nagyszülőként fontos feladatunk lehet

Amikor a szülők kapcsolata megromlik, a nagyszülők segítő kezet nyújthatnak és átlendíthetik a gyerekeket a nehézségeken.

Abban az esetben, ha nemcsak két ember sorsáról, de a gyerekek jövőjéről is dönteni kell, sokkal megfontoltabbak vagyunk, mi több, még az utolsó hajszálba is belekapaszkodunk. De még így sem biztos, hogy minden kapcsolat túléli. A válófélben lévő szülőkben talán az a közös, hogy mindannyian szeretnék, ha a gyerekeik a lehető legkevesebbet sérülnének a folyamatban. Időbe telhet, mire a kicsik alkalmazkodni tudnak az új szülői rendhez, viszont éppen ilyenkor kerülnek előtérbe azok a családtagok, akik könnyebbé tehetik az átmenetet. A kutatások alapján erre a nagyszülők a legalkalmasabbak.

Nagyszülők, mint menedék

A Grandparenting in Divorced Families című könyvben közzétett kutatás megállapította, hogy a nagyszülők, különösen a többségi felügyeleti joggal rendelkező szülővel közvetlen kapcsolatban álló nagyszülők, létfontosságúak abban, hogy a válási folyamat során stabilitást, támogatást és gondoskodást nyújtsanak unokáiknak. Ez kiterjedhet hétköznapi dolgokra is, ha például elhozzák a gyereket az intézményből vagy segítenek a házifeladat megoldásában, de a rengeteg pszichés változás során kiszámíthatóságot nyújtanak és mentsvárként szolgálnak az unokák számára. Ugyanakkor tompíthatják a szülők közötti ellenségeskedést is és a családi zavarok idején képesek visszahozni a harmóniát a háztartásba.

Különösen az anyai nagyszülők azok, akik jelentősebb szerepet vállalnak a válás során abban, hogy támogassák az unokát. Ennek hátterében valószínűleg az áll, hogy az anyák nagyobb valószínűséggel kapják meg a gyermekük felügyeleti jogát. Ezzel szemben, ha a gyerekek a válás után csak az anyjukkal élnek, az apai nagyszülők nehezebben tudják tartani a kapcsolatot unokáikkal, ami azért is elkeserítő, mert a tudomány kimutatta, hogy a nagyszülőket havonta egyszer meglátogató unokák hosszabb életet élhetnek.

Az erős nagyszülő-unoka kapcsolat minden helyzetben, de különösen a válás utáni időszakban létfontosságú. Bizonyított, hogy azok a gyerekek, akiknek erős és pozitív kapcsolatuk van a nagyszüleikkel, kevesebb viselkedési és érzelmi problémával küzdenek és felnőtt korukra pedig sok olyan életre szóló tanítást és szokást leshetnek el tőlük, amelyek gazdagítják az életüket.

Tippek nagyszülőknek válás idejére:

  • Ne hangoljuk az egyik vagy másik szülő ellen a gyereket.
  • Kövessük a szülők nevelési elveit.
  • Ha halmozódnak a nagyszülők, tehát a szülők új kapcsolatából a gyerekek pótnagyszülőket kapnak, ne tekintsük őket riválisnak.
  • Igyekezzünk minél több minőségi időt tölteni a gyerekekkel.
  • Beszélgessünk az unokákkal a gondolataikról és érzéseikről.
  • Nyugtassuk meg a gyereket, hogy semmilyen felelőssége nincs a szülők szétválásában.
  • Ne engedjük, hogy szerepcsere történjen úgy, hogy a gyerek vigasztalja a felnőtteket.
  • Biztosítsuk őket a szeretetünkről.
  • Segítsünk a szülőnek megteremteni a biztonságos bázist, a megfelelő napirenddel és ritmussal, ami kiszámíthatóságot adhat a nehéz helyzetben.

Nyitókép:  AleksandarNakic/ Getty Images
Forrás: Goodtoknow

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)