Van visszaút a búcsú után? Ezek a zenekarok megpróbálták a lehetetlent

Nemrégiben az Oasis jelentette be, hogy tizenhat év után visszatérnek, majd nem sokkal később érkezett a hír, hogy a legendás Linkin Park hét év szünetet követően új énekessel folytatják. Ezek a reunionok egyáltalán nem példátlanok.

Számtalanszor láttuk már: tehetséges fiatal zenészek összeállnak, a nagy álmaikkal és fantasztikus dalaikkal berobbannak a köztudatba, de nem mindig tudják fenntartani ezt a sikert. Ritka kivételek persze vannak, ide sorolandó a U2 vagy a Rolling Stones, akik képesek voltak hosszú ideig egyben tartani a zenekarukat. De sokaknál előbb-utóbb eljön az a pont, amikor már nem születnek új slágerek, valaki szólókarrierbe akar kezdeni, vagy a tagok egyszerűen nem bírják tovább egymást. Ilyenkor feloszlanak, vagy elvonulnak arra a bizonyos rettegett, „határozatlan idejű szünetre.” Ám szerencsére egy kisebb vagy inkább hosszabb idő múlva legtöbben újra visszatérnek rajongóikhoz.

Mötley Crüe

Amikor a Mötley Crüe feloszlott, tényleg komolyan gondolták. A zenekar először végig akarta csinálni turnéját, mielőtt végleg lezárják pályafutásukat. Aláírtak egy „turnézási megállapodás megszüntetéséről” szóló dokumentumot, amelyet jogilag kötelező érvényűnek neveztek, ebben egyébként az állt, hogy az utolsó koncert után a zenekar egyik tagja sem használhatja a Crüe nevet. Ez az utolsó fellépés 2015 szilveszterén volt, és egy koncert-dokumentumfilmben örökítették meg, amelyet meglehetősen határozottan „Mötley Crüe: THE END” címmel mutattak be.

A legtöbb esetben ez végérvényesen lezárná egy zenekar karrierjét, de 2019-ben, a Netflix The Dirt című, a Crüe felemelkedéséről szóló filmjére érkezett reakciókat követően a banda egy videóban újra összeállt, amelyben látványosan elégették azt a jogilag kötelező erejű dokumentumot, és megígérték, hogy újra turnézni fognak. Sajnos ez a turné akadályokba ütközött, amikor a Covid-19 járvány következtében bezártak a helyszínek és stadionok. Ennek ellenére a zenekar ígéri, hogy a show folytatódni fog, talán Dr. Feelgood orvosi tanácsainak kíséretében.

Fall Out Boy

Technikailag a Fall Out Boy sosem oszlott fel – de a rajongók ezt nem így élték meg. A 2008-as Folie à Deux vegyes fogadtatását követően a zenekar tagjai úgy érezték, hogy szünetet kell tartaniuk, és egy időre mindegyikük saját zenei projektbe fogott. Új bandákat alapítottak, stúdiómunkákba kezdtek, és más előadóknak írtak dalokat, miközben egyikük sem aratott jelentős sikert. Amikor Patrick Stump énekes egy blogposztban részletezte, milyen kegyetlen kommenteket kapott a rajongóktól, amikor szólókarrierbe kezdett, Pete Wentz basszusgitáros és dalszövegíró empátiával kereste meg őt. Ennek következtében a banda újra összeállt.

Ami különleges a Fall Out Boy újraegyesülésében, az az, hogy titokban történt. A zenekar stúdióba vonult és új dalokon dolgozott, anélkül, hogy a közönség vagy a sajtó bármit tudott volna erről. Tették ezt azért, hogyha nem sikerülne, anélkül léphessenek tovább, hogy csalódást okoznának bárkinek is. Szerencsére sikerült, és amikor 2013 elején bejelentették, hogy visszatérnek, és új albumuk is elkészült, az teljesen felvillanyozta a rajongókat. A Save Rock and Roll kritikai és kereskedelmi sikert aratott, és ismét rájuk irányult a reflektorfény. Azóta további két stúdióalbumot adtak ki, mindkettő az amerikai slágerlisták élére került. Úgy tűnik, tényleg megmentették a rockot!

The Who

A The Who áttörést jelentett a mod-rock világában, művészi hajlamaikkal kitűntek, és ahogy a ’60-as évek a ’70-es évekbe fordult, a zenekar (különösen a dalszerző-gitáros Pete Townshend) egyre ambiciózusabb lett. Rockoperákat és összetett konceptalbumokat alkottak, amelyek még a mély gondolati tartalom ellenére is slágereket szültek. Ám ahogy a ’70-es évek haladtak előre, a zenekar dobosa, Keith Moon egyre több egészségügyi problémával küzdött, majd 1978-ban véletlen gyógyszer-túladagolásban meghalt. A zenekar folytatta ugyan a munkát és tovább turnézott, de még a sikerek ellenére is egyre nagyobb feszültség alakult ki a tagok között.

1983 végén Daltrey kilépett a zenekarból, ezzel lezárva a The Who korszakát. Azonban alig hat évvel később a zenekar újra összeállt egy reunion turné kedvéért. Azóta a The Who időnként turnézott, olykor a monumentális Quadrophenia című albumukat adták elő nagykoncerteken, máskor különleges vendégekkel léptek fel. különböző helyszíneken. Miután a basszusgitáros, John Entwistle a 2002-es amerikai turnéjuk kezdete előtt egy nappal elhunyt, Daltrey és Townshend tovább folytatták a zenekarral, többek között a 2010-es Super Bowl félidei show-jában is felléptek és 2019-ben egy új stúdióalbumot is kiadtak. Korábban már leírták őket, de úgy tűnik hiába.

Led Zeppelin

Furcsának tűnhet, hogy egy egyszeri újraegyesítő koncert is helyet kapjon egy ilyen listán, de ha a szóban forgó zenekar a Led Zeppelin, teljesen más a dolog megítélése. John Bonham tragikus halálát követően 1980-ban a Led Zeppelin megmaradt tagjai úgy döntöttek, hogy nélküle nem folytathatják, és a zenekar hirtelen feloszlott. Évtizedek teltek el, miközben Jimmy Page, John Paul Jones és Robert Plant mind szólókarriereket építettek. Noha néha találkoztak, de a hard rock történetének egyik legnagyobb bandájának öröksége érintetlen maradt.

Azonban 2007-ben egy emlékkoncertet szerveztek Ahmet Ertegun, az Atlantic Records legendás igazgatója tiszteletére, aki nagyban hozzájárult a Led Zeppelin sikereihez. Valószínűleg ő volt az egyetlen ember, akiért a banda hajlandó volt újra összeállni, és a londoni O2 Arénában egy teljes koncertet adtak Bonham fia, Jason helyettesítésével a dobok mögött. A világ minden tájáról érkezett rajongók és zenekritikusok örömmel fogadták a fellépést, és azonnal elkezdtek találgatni, hogy vajon a Led Zeppelin újra turnéra indul-e, vagy esetleg új dalokat rögzít. Noha Jones és Page benne lettek volna, Robert Plant túl mesterkéltnek érezte az ötletet. Más énekeseket is meghallgattak, de végül az új korszakról szőtt álmok sosem váltak valóra.

The Jonas Brothers

Bár a három testvér a Disney Channelen keresztül szerezte meg hűséges tinédzser rajongótáborát, a szenvedélyes fanok segítettek nekik abban is, hogy kilépjenek a Disney világából. Az olyan dalok, mint a Burnin’ Up, komoly rádiós áttörést hoztak nekik, azonban a 2009-es, borzasztó című Lines, Vines, and Trying Times albumot követően rövid szünetet tartottak, egy 2013-as próbálkozás az új lemezre teljes kreatív nézeteltéréshez vezetett köztük. Az album félkész állapotban maradt, és a zenekar hivatalosan is feloszlott.

Nick saját bandát alapított, majd sikeres szólókarrierbe kezdett a popszakmában. Joe nem talált szóló sikert, míg végül véletlenül egy nagy slágert produkált a furcsa popcsapatával, a DNCE-vel. Kevin valóságshow-t készített, amit testvérei nem néztek jó szemmel. Éveken át tartó külön projektek és feszültségek után a Jonas Brothers 2019-ben tért vissza Sucker– című dalukkal, amely egyben történetük első listavezető slágere is lett. Az ezt követő album, a Happiness Begins és a hozzá kapcsolódó dokumentumfilm (Chasing Happiness) újra a rivaldafénybe helyezte őket, újraépítve a popszakmai hírnevüket, és világszerte eladták a turnéik jegyeit. Ilyen tempóban lehet, hogy egészen 3000-ig turnéznak majd!

My Chemical Romance

A 2000-es évek közepén az emo rock óriási népszerűségnek örvendett, és a My Chemical Romance kiemelkedett a mezőnyből feszes dallamaival, kreatív videóklipjeivel és az énekes, Gerard Way vad megjelenésével. Az MCR egyik különlegessége, hogy soha nem ragadtak le egy stílusnál: minden albumuk új irányt hozott. Például a 2006-os The Black Parade egy rockopera volt, míg a 2010-es Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys már egy különös elektronikus konceptlemez. Azonban 2013-ban, miközben egy új albumon dolgoztak, a zenekar váratlanul bejelentette, hogy külön utakon folytatják.

Way szerint a döntés mögött az állt, hogy túl sok nézeteltérés alakult ki a tagok között. A feloszlás után mindannyian különböző szólóprojektekbe kezdtek, 2019-ben azonban a banda egy reunion koncerttel lepte meg rajongóit, és felfedték a tényt, hogy valójában már két éve újra együtt dolgoznak. Egy nagyszabású észak-amerikai turnét is terveztek 2020-ra, amit a Covid-19 világjárvány miatt kétszer is el kellett halasztani, de a zenekar továbbra is eltökélt abban, hogy ezeket a koncerteket megtartják. Lehet, hogy híres utolsó szavak, de továbbra is hisszük, hogy a banda igyekszik helyesen cselekedni.

Nyitókép: Mötley Crüe Facebook

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)