Vanessa Reiser személyesen is tudja, milyen, ha valaki a nárcisztikus abúzus elszenvedőjévé válik. Az amerikai nő jótékonysági futásával szeretné felhívni a figyelmet, hogy milyen súlyos pszichés következményei vannak a családon belüli erőszaknak.
Vanessa Reiser hónapok óta keményen edz, hogy célját megvalósíthassa: 285 mérföldet (körülbelül 450 km) szeretne futni New York államon keresztül, egy esküvői ruhában. Mindezt azért, hogy felhívja az emberek figyelmét a családon belüli mentális és fizikai bántalmazásra. A küldetése hamarosan kezdetét veszi, május 17-én indul a New York-i Oswegóból, és a tervei szerint május 29-én éri el a végállomását, Manhattant. Azaz Reiser naponta 35-40 km-t szeretne teljesíteni a nemes ügy érdekében, amelyhez személyes tapasztalatok is kötik.
„A nárcisztikus bántalmazás a családon belüli erőszak alattomos formája” – mondta a People magazinnak. Ezután elmagyarázta, hogy a nárcisztikus bántalmazó eleinte figyelmes, nagylelkű és lenyűgöző, de egy idő után megváltozik a viselkedése. A kapcsolatban ezután rendszeressé válik a lelki – néhány esetben fizikai – abúzus. „A nárcisztikus bántalmazók általában az esküvőt vagy az eljegyzést használják az ellenőrzés és a manipuláció egyik eszközeként. Összezavarják a partnerüket. Ezt szimbolizálja az esküvői ruha” – indokolta Reiser, miért menyasszonyi ruhában teszi meg a kimerítő távot.
Reiser sejtette, hogy komoly problémáról van szó
Reiser ezután felelevenítette, milyen nehéz pillanatokat kellett átélnie előző kapcsolatában. A vőlegénye egy utazás során kitette a kocsiból, így a nőnek autót kellett bérelnie, hogy hazajusson, de a férfi kizárta a házból. Néhány hónappal később elhagyta, ezért a vőlegénye leköpte, verbálisan megalázta és tönkretette a ruháit. Ezután azt állította, hogy ő volt a bántalmazás áldozata, mert szerette volna elérni, hogy Reisert kirúgják egy családon belüli erőszak túlélőit segítő központ igazgatótanácsából. Pszichoterapeutaként mindig tudta, hogy valami nem stimmel a kapcsolatában, de annyira igyekezett megfelelni a párja elvárásainak és kielégíteni az igényeit, hogy nem tudott rájönni a problémára. „Azt akarom, hogy a világ megtudja, a nárcizmus nem a szelfikről szól. A szakmámból adódóan tudom, hogy milyen komoly kritériumoknak kell megfelelnie valakinek, hogy nárcisztikus személyiségzavarral diagnosztizálják. De nem tudtam, mi a nárcisztikus bántalmazás valódi jelentése, és milyen hatással lehet azokra, akik elszenvedik, amíg nem nem kezdtem el kutatni a témában.” – mondta Reiser. „Most én is egy csoport tagja lettem. Egy olyan szuperhősökből álló különleges csoport tagja, akik átélték ezt a traumát.”
Vanessa Reiser amellett, hogy figyelmeztetni szeretné az embereket a családon belüli erőszak problémájára, a futással pénzt is szeretne gyűjteni. Reméli, hogy sikerül elérnie a 200 000 dolláros álomhatárt, a teljes összeget jótékony célokra ajánlaná fel. „A saját gyógyulásomnak is része ez a projekt. Ha van valami, amit meg akarsz tenni… vágj bele” – tanácsolja mindenkinek. „Az egyik dolog, amitől egy nárcisztikus ember fél, az a hatalom. Tehát keresd meg a benned rejlő erőt, fedezd fel a szenvedélyeid és találd ki, miben vagy jó, mit szeretsz.”
Forrás: People
Nyitókép: Vanessa Reiser/George Pejoves Photography