Vedd észre időben az elváltozást! – A mellrák korai felismeréséhez elengedhetetlen a rendszeres szűrés

Hazánkban évente több mint 7.000 nőnél diagnosztizálnak mellrákot. Az önvizsgálat fontos, a mammográfia azonban jóval azelőtt kimutatja az emlődaganat jeleit, minthogy a csomó tapinthatóvá válna.

Nemzetközi viszonylatban az emlőrák a leggyakoribb rákfajta a hölgyek esetében, évente körülbelül, 1,5 millió nő szembesül ezzel az elkeserítő diagnózissal. Hazai viszonylatban sem jobb a helyzet, az elérhető adatok szerint 7-8 ezer között van az új megbetegedések száma évente.

A betegség nagyon alattomos, hiszen sokáig tünet és fájdalommentes, gyakran előfordul, hogy az érintett személynél semmilyen panaszt nem okoz. Ezért is különösen fontos a rendszeres emlővizsgálaton való részvétel: az időben elvégzett vizsgálat akár 30%-al is csökkentheti az emlőrák halálos áldozatainak számát. A korai diagnózis alapján a kialakulóban lévő melldaganat kezelése szinte azonnal elkezdhető, jelentősen javítva ezzel a túlélési esélyeket.

A legkisebb elváltozásnál is menjünk orvoshoz!

Az emlőrák korai tüneteinek felismerése, és a kezelés minél hamarabbi megkezdése nagyobb esélyt jelent a teljes gyógyulásra. Bár azzal minden nő tisztában van, hogy az önvizsgálat mennyire fontos, sokan egyáltalán nem, vagy nem a megfelelő időben végzik. „Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy az önellenőrzésnek mekkora szerepe van, el is mondjuk mindig a pácienseknek, és a módját is megtanítjuk. A legalkalmasabb időszak az önvizsgálatra a menstruációt követő egy hét, amikor az emlő hormonálisan inaktív. De azt is hangsúlyozni kell, hogy csak ez önmagában nem elég, hiszen laikusként csak felületesen tudunk érezni vagy kitapintani, így könnyedén elsikkadhat a kéz egy esetleges apró eltérésen” – mondja Dr. Horváth Ilona radiológus, a MeDoc Egészségközpont szakorvosa.

Dr. Horváth Ilona, fotó: medocklinika.hu

Hazánkban a hivatalos protokoll alapján kétévente kapnak behívót ingyenes szűrésre a 45-65 év közötti nők. Ez kissé félrevezető, mert abban a hitben dőlhetnek a nők hátra, hogy ilyen gyakorisággal elég a vizsgálatot elvégezni. A szakorvos szerint azonban fontos lenne, hogy a csapból is folyjon, hogy bár ez kiváló lehetőség, de nem elegendő! „Sajnos több olyan eset is volt már, amikor a felismerés és a haláleset között csupán pár hónap telt el. Számos esetben, ha visszanézzük a korábbi vizsgálatok eredményeit, az teljesen negatív volt, két év múlva pedig már tapintható volt az elváltozás. Ha ilyen esetben nem telik el két év a két vizsgálat között, akkor sokkal nagyobb hatásfokkal lehet kezelni, hiszen minél kisebb egy daganat, annál hatékonyabban lehet gyógyítani, kényelmesebb a technika is, és jóval nagyobb a gyógyulási esély” – teszi hozzá a doktornő.

Könnyebb az egészséget megőrizni, mint helyreállítani!

Az évente történő mellvizsgálat mellett, a legkisebb elváltozásnál, vagy gyanús, szokatlan jelnél is ajánlott orvoshoz fordulni. Ha duzzanatot, elszíneződést, váladékozást, gyulladást tapasztalunk, vagy újonnan fellépő és nem szűnő fájdalmat érzünk, akkor semmiképpen ne húzzuk az időt, haladéktalanul keressük fel a szakorvost. Inkább menjünk feleslegesen, mint túl későn!

Az emlőráknak sajnos számos hajlamosító tényezője és rizikófaktora (pl.: kor, örökletes tényezők, korábbi sugárkezelés, késői terhesség, elhízás) is van, de ez nem jelenti azt, hogy ezekben az esetekben a rosszindulatú elváltozás biztosan kifejlődik, hanem azt, hogy nagyobb esély van rá. A rendszeresen elvégzett vizsgálatok ezekben az esetekben is megnyugtató választ adhatnak. A 35 év alatti korosztálynak az ultrahang a javasolt vizsgálati módszer, 35 év felett pedig már a mammográfia is ajánlott. Ettől sokan azért ódzkodnak, mert fájdalmasnak tartják az eljárást. Ez relatív, erről is megoszlanak a vélemények, az viszont tény, hogy csupán pár perces kellemetlenségről van szó, amely jóval összetettebb és megnyugtatóbb képet ad, mint csak az ultrahang. A mammográfia segítségével akár évekkel azelőtt fel lehet ismerni a daganat kialakulásának jeleit, minthogy az tüneteket okozna, vagy kézzel kitapinthatóvá válna.

Nem a pár perces kellemetlenségen, hanem azon kellene, hogy legyen a fókusz, hogy ez egy gyógyítható betegség. Ráadásul nagyon jó hatásfokkal. Ennek kellene beépülnie a köztudatba! Hogy ne csak akkor menjenek a nők vizsgálatra, ha már baj van. Véssük a fejünkbe, hogy sokkal könnyebb az egészséget megőrizni, mint helyreállítani”– hívja fel a figyelmet Dr. Horváth Ilona.

A doktornő pozitív tendenciáról is beszámolt, tapasztalata szerint a mai fiatalabb generáció sokkal komolyabban veszi a megelőzést. „Azt látom, látjuk a kollégákkal, hogy javuló tendencia van a korosztályt illetően, a fiatalok egyre nagyobb számban járnak egészségügyi vizsgálatokra. Valószínűleg ők a szüleik, nagyszüleik – nem mindig pozitív – példáján keresztül is látják és érzékelik, hogy a megelőzés létfontosságú”.

Nyitókép: TatyanaGI /GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

 

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)