Vegyünk példát a hollandokról, és csökkentsük világszinten 756 millió tonnával a szén-dioxid kibocsátást

Legyél te is szuperhős! Mentsd meg a Földet! Ehhez ráadásul most nem is kell semmi különösebbet tenned, mindössze annyit, hogy rövidebb útjaidon, autó helyett biciklire pattansz.

Hollandiáról a fapapucsok és tulipánok mellett egyre inkább a biciklizés jut az eszünkbe. Az országban ugyanis szinte mindenki bicajjal jár, ami nemcsak az emberek egészségének, de a bolygónak is jó. A legújabb tanulmány szerint, ha példát vennénk a hollandokról, akár meg is menthetnénk a Földet. A Dél-Dániai Egyetem kutatóinak új tanulmánya, amely a Communications Earth and Environment című folyóiratban jelent meg, arra mutat rá, hogyha mindannyian a hollandokéhoz hasonló kerékpározási kultúrával rendelkeznénk, az 756 millió tonnával csökkentené a szén-dioxid kibocsátást. Ez pedig már szabad szemmel is jól látható, kedvező eredményeket hozna a mi életünkben is. 

A biciklizés előnyei

Növeli az állóképességet, hiszen az izomzat fejlődésével a tüdő kapacitása is megnövekszik. Javítja a szív- és érrendszer állapotát. A kardio mozgás során az érrendszer alkalmazkodik a nagyobb terheléshez, ezért a fizikai állapot javulásával jobb életminőséget is eredményez. Megvéd a szív-és érrendszeri betgségektől. Gazdaságossá teszi a szív munkáját, fokozza a szervek vérellátását, ezáltal oxigenizációját, javítja a légzőrendszer munkáját és az anyagcsere paramétereket. Vagyis csökkenti a vérzsír (triglicerid) szintet, emeli a védő-koleszterin (HDL) szintet, fokozza a cukor-toleranciát. Kikapcsolódás, a szabadság érzete és a mozgás során felszabaduló endorfin együttesen űzi el a felgyülemlett feszültséget.

A hollandok naponta átlagosan 2-3 kilométert bringáznak, ami nem is túl sok. Persze komoly kerékpáros infrastruktúrával is rendelkeznek mindehhez. Hazánkban egyelőre nagy a hőbörgés a kerékpáros utak miatt, pedig jó úthálózat mellett sokkal több dolog lenne elvégezhető bringával, ráadásul sokkal biztonságosabban is. A Hubbub klímaszervezet felmérése szerint napi útjaink fele rövidebb, mint 3,5 kilométer. A bicikli szén-dioxid mentes megoldás, amely egyben az egészséges életmódra való átállást is jelentheti.

Fotó: Imgorthand/GettyImages

A közlekedési ágazat a golobális terhelés egynegyedét adja, amelynek fele a magángépjárművekből származik. A 756 millió tonna több, mint mondjuk az Egysült Királyság vagy Kanada összkibocsátása. Talán itt lenne az ideje egy globális összefogásnak, és  kilépve komfortzónánkból,  mindannyiunk érdekében és gyermekeink jövőjéért, drótszamárra váltani.

Forrás: My Modern Met
Nyitókép: AleksandarNakic/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)