Egy jó vicc a legfagyosabb csendet is képes feloldani, miközben összehozza az embereket. Persze nem mindegy, mikor és milyen humorbombát dobsz le a többiek közé.
Imádsz viccelődni? Tudtad, hogy azok, akik többször megcsillogtatják a jó humorukat, mások szemében magabiztosabbnak, vonzóbbnak és szimpatikusabbnak tűnnek. Sőt, randi közben is hasznodra válhat, mert egy jól időzített vicc segíthet fokozni az intimitást és elősegítheti a kapcsolat fejlődését. Hogyan lehetséges mindez? Elmondjuk!
A humor szerepe a kapcsolataidban
Amikor hallasz egy jó poént és nevetni kezdesz, endorfin (boldogsághormon) szabadul fel a szervezetedben, amelynek hatására jó hangulatba kerülsz. Ezt az önfeledt érzést ráadásul a vicc mesélőjéhez társítod, éppen ezért szimpatikusnak ítéled meg az illetőt. Így fordulhat elő az is, hogy elkezdesz vonzódni valakihez, aki egyébként külsőleg nem az eseted. Amikor párkeresésre adtam a fejem, nálam is az első számú szempont volt a jó humorérzék. Hiszen ki ne szeretne maga mellé olyan párt, aki gyakran megnevetteti és a frappáns mondataival bearanyozza a napját? De nemcsak a párkapcsolatban fontos a humor, hanem a barátságok szintjén is nagy jelentőséggel bír. Ha jobban belegondolsz, mindenkinek más a humora, mindenki másfajta vicceken nevet. Megeshet, hogy, ami számodra vicces, az mást egyáltalán nem szórakoztat. Ezért kincset ér, ha találsz egy olyan barátot, akivel értitek egymás humorát.
A humor ahhoz is hozzásegíthet, hogy magasabb státuszba kerülj akár a munkahelyeden. Gondolj csak bele, ahogy egy barátságnál, úgy a munkahelyi kapcsolataid esetében is megerősítheti a bizalmat. Természetesen nem árt óvatosnak lenni, nehogy a főnököd vagy a kollégáid sértőnek érezzék a viccelődést. Nem minden munkahelyen értékelik, ha folyamatosan poénbobákat szórsz, ezért ki kell puhatolóznod mit engedhetsz meg magadnak egy bizonyos közegben.
„Csak vicc volt!”
Velem például nem egyszer előfordult már, hogy valaki megsértett a vicces megjegyzésével. Utólag tisztáztuk, hogy nem akart megbántani, egyszerűen nem tudta, hogy az adott jelző, amivel engem illetett, számomra másmilyen jelentéssel bírt. Hiszen különbözik a szókincsünk, más jelentéseket és érzéseket társítunk szavakhoz, kifejezésekhez, ezért te sem tudhatod, mivel bántod meg a másikat. Egy jóindulatú vicc csúnyán is elsülhet, ha nem figyelsz oda. A legrosszabb, ha nem kérsz elnézést, hanem egyből elkezdesz védekezni. Ezzel csak fokozod a másikban az ellenszenvet, sőt a szemében érzéketlenek tűnhetsz, amiért nem tanúsítasz együttérzést.
Az empatikus kijelentések gyógyító ereje
Ha már megtörtént a baj, és a nagy humorizálás közepette megbántottál valakit, légy empatikus. Az empátia segíthet oldani a kellemetlen helyzetet, főleg, ha egy szinte ismeretlen személyt sértettél meg. Vonuljatok félre, légy figyelmes az irányába, kérdezd meg, hogy pontosan mivel bántottad meg. Már azzal, hogy az érzelmi állapota felől érdeklődsz, más színben tüntetheted fel magad. Érezni fogja, hogy aggódsz érte, ezáltal képes lesz bátran megosztani veled az érzéseit. Miután kibeszélte magát és te is elnézést kértél tőle, a beszélgetés visszatérhet a normál kerékvágásba. Persze a jövőben figyelj oda, mivel viccelődsz, mert egy átgondolatlan mondat is képes tartós károkat okozni egy kapcsolatban. El kell fogadnod, hogy nem minden szituációban csillogtathatod meg a zseniális humorodat.
Nyitókép: Ben Gold/Image Source/GettyImages