11 kulisszatitok a Vissza a jövőbe című filmről

Ma van a kedvenc időutazós filmünk világnapja

A Vissza a jövőbe évtizedek elteltével is képes mindannyiunkat a képernyők elé szegezni. Mielőtt újra megnéznéd, olvasd el ezeket a kulisszatitkokat a filmről!

A Vissza a jövőbe című film az egyik olyan klasszikus, amelyen szinte bármelyik család remekül szórakozhat egy kellemes hétvégi filmes délutánon: több mint valószínű, hogy nemcsak a szülők és a nagyszülők szeretik, hanem a gyerekeik is imádni fogják. Nem is csoda, hiszen szuperek a főszereplők, és a sztori is nagyon el van találva. Ha véletlen nem láttad még, dióhéjban annyi, hogy Marty McFly a tudós Doki segítségével visszautazik az időben. Találkozik a szüleivel, megszégyeníti az erőszakos Biffet, és Dokival (mármint a fiatalabb énjével) összefogva mindent megtesz, hogy időben visszatérjen a jelenbe, ahol további kihívások várják.

Bár a film 1985-ös, tehát idén 37 éves, népszerűségéből nem veszít, sőt, egyre többen fedezik fel maguknak a fiatalabb generációból is. Ideje hát, hogy néhány kulisszatitkot is elmeséljünk róla!

13 kulisszatitok a Vissza a jövőbe filmről

1. Egy iskolai évkönyv adta a forgatókönyv alapötletét. A Vissza a jövőbe forgatókönyvét a rendező, Robert Zemeckis és egy régi munkatársa, Bob Gale közösen írta. Az alapötlet pedig akkor jött, amikor Gale a szülei pincéjében tett-vett, és megtalálta az apukája középiskolai évkönyvét. Ahogy lapozgatta, azon kezdett gondolkodni, hogy vajon barátok lettek volna-e, ha 17 évesen ismerik egymást. Gale ezt megemlítette Zemeckisnek, és már meg is született a Vissza a jövőbe forgatókönyvének alapötlete.

2. A film címe majdnem nem is Vissza a jövőbe lett. A Universal stúdió vezetője, Sid Sheinberg ugyanis nem annyira szerette ezt a címet, ezért üzenetet küldött Zemeckisnek és Gale-nek. Ebben azt kérte, változtassák meg arra, hogy Űrhajós a Plútóról. Steven Spielberg producer viszont nem hagyta, és kiállt az eredeti cím mellett, szerencsére.

3. Az eredeti forgatókönyv még egészen más volt volt, mint amit a filmben láttunk. Marty vezetékneve például eredetileg nem McFly, hanem McDermott volt, a híres óratorony-jelenet pedig nem is szerepelt az eredeti forgatókönyvben. Helyette Marty és Doc egy nevadai nukleáris kísérleti telepre látogatott volna el, és egy nukleáris robbanás küldte volna vissza Marty-t és a szuper időgéppé átalakított DeLoreant a jövőbe. Ezt azért változtatták meg, mert ez a jelenet túl költségesnek bizonyult volna.

4. Az időgép eredetileg nem DeLorean volt. De még nem csak nem is autó. Az ötletelés során felmerült egy szoba, amibe Marty belép, majd utazik az időben, majd egy különleges, ötvenes évekbeli hűtőszekrény is. De ezt elvetették, attól tartva, hogy a filmet látva a gyerekek bemásznak a hűtőbe és beszorulhatnak. Így jött a képbe, hogy akár egy autót is használhatnának, mert mozoghat és izgalmas jelenetekben vehet részt. A választás pedig végül a DeLoreanra esett, mert valami futurisztikusat és menőt kerestek.

5. John DeLorean nagyon hálás volt. A DeLorean autógyár vezérigazgatóját John DeLoreannak hívták. Miután a film kijött, és nagy sikert aratott, levelet küldött Robert Zemeckisnek. Azt írta: „Köszönöm, hogy ilyen pozitív módon folytattad az álmomat.”

6. 6 hétig más alakította Marty McFly-t. Zemeckis első választása Marty szerepére Michael J. Fox volt. Ő azonban akkoriban a Family Ties című szitkomon dolgozott, ahonnan nem engedték el a Vissza a jövőbe forgatására. Így Zemeckisnek nem volt más választása, castingolnia kellett. John Cusack, Charlie Sheen, Ralph Macchio és Johnny Depp mind sikertelenül pályázott Marty szerepére, amit végül Eric Stoltz kapott meg. De mivel vele nem kapták meg azt a vicces hangulatot, amire a rendező szerint szükségük lett volna, 6 hét után elküldték, és mégis megszerezték Michael J. Foxot a szerepre.

7. Doki nemet mondott. A legendássá vált páros másik fele, Christopher Lloyd pedig először a kukába hajította a forgatókönyvet, mondván, hogy ő komoly színészi ambíciókkal rendelkezik, nem akar Doki bőrébe bújni egy bugyuta vígjátékban. Robert Zemeckis viszont nem adta fel: találkoztak, és miután mindketten elmondták az elképzeléseiket, megegyeztek. Egyébként Lloyd ötlete volt, hogy Doki karakterét Albert Einsteinre és egy Leopold Stokowski nevű karmesterre alapozzák, ami végül nagyon be is vált.

8. Michael J. Fox gitározni is tanult a szerep kedvéért, de más énekel helyette a filmben. Mivel a főszereplő azt szerette volna, ha a film maximálisan megadja azt a benyomást, hogy ő gitározik, egy Paul Hanson nevű zenésztől gitárórákat vett. Az éneklést pedig úgy oldották meg, hogy kerestek valakit, aki úgy énekel, mintha Marty énekelne. A casting hirdetését látta egy Mark Chapman nevű fiatal zenész is, és kigyakorolta, hogy amikor énekel, úgy szóljon, mintha Fox énekelne. Meghallgatásra jelentkezett, elnyerte a szerepet, és ő az, akit a Johnny B. Goode éneklésében hallunk.

9. A vizuális effekteket készítő csapat brilliáns munkát végzett. A Vissza a jövőbe filmes effektjeit 1985-ben még tátott szájjal nézte mindenki a moziban, de (bár a technika ugrásszerű fejlődésen ment keresztü) még ma sem tartjuk őket bántóan gagyinak. A vizuális effektekért felelős csapat ezt úgy érte el, hogy az effektek egy része volt csak digitális, a többit leforgatták. Abban a híres jelenetben például, amikor a DeLorean visszautazik az időben 1985-be, és azt látod, hogy lángoló keréknyomok maradtak az autó, akarom mondani időgép után, hogy két gumiabroncs-nyomvonalat lelocsoltak benzinnel, majd felgyújtották, az erről készült felvételt pedig felgyorsították. A villámokat és a füstfelhőket pedig digitálisan adták hozzá, amikor a DeLorean eltűnik a filmben.

10. Egy popsztár is szerepel a filmben. Ikonikus filmhez ikonikus filmzene jár, és a produkcióban megszólaló dalok közül szinte mindenki ismeri a The Power Of Love című dalt. Külön érdekesség, hogy az előadója, Huey Lewis is feltűnik a filmben. Ő az a tanár, aki, amikor Marty zenekara, a Pinheads meghallgatáson vesz részt egy középiskolai Battle Of The Bands versenyen, megafonon félbeszakítja a zenekart: „Álljatok meg, srácok. Attól tartok, túl hangosak vagytok” – mondja.

11. Azonnal klasszikussá vált. A Vissza a jövőbe ma már a valaha készült egyik legnépszerűbb film, de a népszerűségre nem kellett sokat várnia. Michael J. Fox gyakorlatilag egyik napról a másikra filmsztárrá vált Marty McFly megformálása után, a filmet pedig három Oscar-díjra jelölték (a legjobb eredeti forgatókönyv, a legjobb hang és a legjobb eredeti dal, a The Power Of Love). És az sem mellékes, hogy 389 millió dolláros bevételével az év legtöbb bevételt hozó filmje lett 1985-ben.

Forrás: alltherightmovies.com
Nyitókép: Sajtóklub

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)