Visszerekkel küzdesz? Ha most kezeled, nyárra el is felejtheted őket!

A lábakon lévő hajszálér tágulatok nemcsak esztétikailag zavaróak, hanem egészségügyi kockázatot is rejtenek. Orvos szakértőnk segítségével bemutatjuk a kezelési és megelőzési lehetőségeket.

Lassan eltehetjük a csizmák mellé a zárt cipőket is, ami óriási szabadságérzetet ad a lábaknak. Aztán pár hét múlva jöhetnek a rövidebb ruhák, amit bár nagyon várunk, mégsem tud neki mindenki felhőtlenül örülni. Használjuk ki a tavaszt, ez az időszak ugyanis kiváló lehetőség a nyárra való felkészüléshez. De nemcsak a megszokott testkezeléseket érdemes elkezdeni, hanem a hajszálerek és nagyobb visszerek kezelését is.

Hazánk nem áll jól ezen a téren, felmérések szerint a magyarok közel 60%-ának van visszér- vagy hajszálér problémája. Sajnos a nőkkel mostohább a sors, őket nagyobb számban érinti a probléma, mint a férfiakat, és az sem fedi a valóságot, hogy csak az idősebb korosztály érintett.

A fiatalok körében is egyre gyakoribb

A lábat esztétikailag elcsúfító seprűvénák előfordulása már a húszas években is jelentős. A visszér komolyabb elváltozás, amelyről fontos tudni, hogy nemcsak esztétikai vagy kozmetikai probléma, hanem egészségügyi is. Kezelés nélkül akár súlyos szövődményekkel is járhat. Kialakulásában nagy szerepe van az életmódnak, a túlsúly, az ülő- vagy állómunka is lehet a hátterében, de sajnos örökölhető is a hajlam. A cipők is rengeteget ronthatnak a helyzeten, a rendszeresen magas sarkút viselők sincsenek biztonságban.

Súlyos következményei lehetnek a kezeletlen visszereknek

Dr. Forgács Sándor sebész, érsebész szakorvost kérdeztük, hogy milyen lehetőségek vannak a meglévő problémák kezelésére, és a megelőzéssel kapcsolatban is kértük a tanácsait.

A vénás betegségek kezelésének módját természetesen az érintett személy állapota határozza meg. Többféle módszert alkalmazunk a probléma súlyától függően. Előfordulhat, hogy az életmódváltás és a gyógyszerek segíthetnek, előrehaladottabb stádiumnál pedig műtét is szóba jöhet. Az injekciós kezelés – úgynevezett scleroterápia – hatékony kezelési módja a korai és közepesen előrehaladott visszértágulatok kezelésének, de hasonló eredményességgel kezelhetők a visszértágulatok speciális erre kifejlesztett lézer terápiával is” – mondja az érspecialista szakorvos. Már csak azért is érdemes minél hamarabb elkezdeni a kezeléseket, mert a legtöbb esetben több alkalomra van szükség a teljes gyógyuláshoz. A szakszerű scleroterápiás kezelés után megfelelő életmód és kompressziós harisnya viselése mellett, elkerülhető a visszerek kiújulása. „A problémával már csak azért is kell foglalkozni, mivel a kezeletlen visszereknek súlyos következményei is lehetnek. A trombózis vagy lábszárfekély nemcsak rendkívül fájdalmas, hanem sokkal nehezebben gyógyítható, mint a visszértágulat”.

Dr. Forgács Sándor, fotó: medocklinika.hu

Fontos a megelőzés!

Mivel az ülő életmódot manapság nem nagyon tudjuk elkerülni, fontos, hogy beiktassunk olyan változásokat a mindennapjainkba, amelyek segíthetnek a megelőzésben. Ez természetesen a kezelt erek esetében is igaz, hogy tényleg elkerüljük a kiújulásukat.

6 szakértői tanács a visszerek ellen:

1. Mozgás

A vénákra nem minden sport van jótékony hatással. Kifejezetten jót tesz viszont az úszás, a séta, a túrázás, a kerékpározás, a síelés, a tánc és a torna.  Figyeljünk a testsúlyunkra is, minden egyes felesleges kiló indokolatlan terhet ró a vénákra, ezért elősegíti a visszérbetegség kialakulását.

2. Állás, ülés

Álljunk, üljünk helyesen, próbáljuk meg kerülni, hogy csak az egyik lábunkon legyen a súlyunk. Sokszor nem is figyelünk arra, hogy ülünk akár órákon át, pedig a keresztbe tett, vagy hosszan behajlítva tartott láb ereiben is lassul a vér visszaáramlása, aminek következtében túlterhelés lép fel.

3. Polcolás

Polcoljuk fel a lábat TV nézés, olvasgatás közben is valamint éjszakára is a bokánkat vagy vádlinkat emeljük meg egy pokróc vagy lapos párna segítségével, 10-15 centi magasra.

4. Járkáljunk mezítláb

Cipőnk sarkának minden többletcentimétere lassítja a vérvisszaáramlást, ezért ha csak nem különösen indokolt, viseljünk alacsonyabb sarkú cipőt, de a balerina cipők kerülendők. Otthon pedig sétáljunk zokniban vagy mezítláb.

5. Zuhany

Reggel és este érdemes bevetni a hideg zuhanyt. Ilyenkor először elől, a lábfejtől az ágyékig, majd hátul vissza a lábfejig tusoljunk le hideg vízzel.  Bár ez inkább a verőeres oldalon hatékonyabb,az összeszűkülő erek hatására csökken a vér pangása.

6. Kerülendők

Óvjuk a lábunkat a forró fürdőtől, de a szauna és a szolárium is kerülendő. Ezek mind tágítják a vénákat, ezért visszértágulatra hajlamos lábak esetén jobb, ha kihagyjuk. A túl szűk ruhák, nagyon feszes nadrágok, vagy a szoros fehérnemű és harisnya is kedvezőtlenül hat a vénákra, ezért a mindennapi használatukat érdemes kerülni.

Nyitókép: Delmaine Donson /GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: