4 vitamin, amit soha ne szedj éhgyomorra

Ha neked is úgy indul a napod, hogy ébredés után bekapsz egy marék vitamint, még nem biztos, hogy mindent megtettél az egészségedért. A szakemberek szerint egyes étrend-kiegészítők éhgyomorra bevéve nem hatékonyak, sőt, ártalmasak is lehetnek.

A reggeli rohanásban valószínűleg te is örülsz annak, ha nem szaladsz el a vitaminos dobozkád mellett és sikerül bekapkodni néhány kis pirulát. Egy szem multivitamin, egy Q10 és kis extra magnézium, a biztonság kedvéért még egy C-vitamin… mehet rá a pohár víz, aztán jöhet a megnyugtató érzés, hogy ma is mindent megtettél az egészségedért. Vagy mégsem? A szakemberek szerint ugyanis nemcsak az számít, milyen vitaminokat szedsz, hanem az is, mit és hogyan (mikor és mivel) szedsz. Bizonyos vitaminok éhgyomorra bevéve ugyanis nem szívódnak fel elég hatékonyan, illetve vannak, amelyek többet ártanak, mint használnak. Lássuk, melyek azok a táplálék-kiegészítők, amelyek előtt holnaptól inkább egyél pár falat reggelit, hogy maximalizáld jótékony hatásukat.

Multivitamin, te csodás?

Sokan tartanak attól, hogy étrendjük nem tartalmaz elegendő vitamint és ásványi anyagot, így tápanyaghiány alakulhat ki a szervezetükben. Hogy ezt elkerüljék, multivitamint kezdenek szedni, ami számodra is jó döntés lehet – ha étkezés közben veszed be. A miértre a válasz nem bonyolult: ezek a termékek szinte mindig vízben és zsírban oldódó vitaminok kombinációját tartalmazzák. A vízben oldódóak önmagukban éhgyomorra is bevehetők, de a zsírban oldódó vitaminok lebontásához, felszívódásához és végső soron a test zsírszövetében és a májban való elraktározásához arra a zsírra is szükség van, amit az ételekkel viszünk be a testünkbe. Étel nélkül bevéve ezek általában sokkal kevésbé hatékonyak. Sőt, néhány multivitaminnál előfordulhat, hogy éhgyomorra szedve kellemetlen mellékhatások is jelentkeznek, mint például az émelygés, gyomorfájás vagy más gyomorpanaszok. Ezek pedig kinek hiányoznak, ugye?

Zsírban oldódó vitaminok

Bár a multivitaminoknál is említettük a zsírban oldódó vitaminokat, mint például az A-, a D-, az E- vagy a K-vitamin, ezek kapcsán egy hasonlattal is szeretnénk érzékeltetni, miért olyan fontos mindig étellel bevenni őket. Képzeld el úgy a tested, mint egy nagy teljesítményű sportkocsit. Mivel tankolod tele? Természetesen prémium üzemanyaggal, ugye? A zsírban oldódó vitaminok olyanok, mint a legjobb minőségű benzin. Viszont ahhoz, hogy igazán felpörgessék „a motort”, étellel is kombinálnod kell őket, hiszen így szívódnak fel és így tudnak segíteni abban, hogy minél tovább megőrizhesd az egészségedet.

Koenzim-Q10

Egyre gyakrabban bukkan fel a gyógyszertárak és drogériák polcain a Q10: ez nem más, mint egy antioxidáns kiegészítő, amely a sejtkárosodás elleni védelemre szolgál. A Cleveland Clinic szerint, idézzük: „segíthet migrén, szívelégtelenség és magas vérnyomás esetén”, de az is előfordulhat, hogy termékenységi gondok miatt a nőgyógyász javasolja a szedését, mert javíthatja a petesejtek minőségét, illetve a petesejt-tartalékról információt nyújtó AMH-értéket is. De hogy ez a zsírban oldódó étrend-kiegészítő tényleg olyan hatékony szerepet játszhasson a szervezetünkben, mint amit várunk tőle, mindig étkezés közben kell bevenni.

Kalcium-karbonát

Te szedsz kalciumot? Ha igen, csekkold a dobozon, hogy pontosan milyet. Ugyanis a kalcium-kiegészítőknek két fő típusa van, a kalcium-karbonát és a kalcium-citrát. Egyes szakemberek csak a kalcium-karbonáttal kapcsolatban állítják, hogy étellel érdemes bevenni. A Mayo Clinic szakértői korábban úgy fogalmaztak, hogy „a gyomor által evés közben termelt sav segíti a szervezetet a kalcium-karbonát felszívódásában.” Mások szerint viszont bármelyik típusú kalcium-kiegészítőt választod is, érdemes inkább enni mellettük egy pár falatot, mert így csökkenhet a gyomor- és bélrendszeri panaszok, mint például a székrekedés kockázata.

Többféle vitamint szedsz? Lássuk, melyiket mikor érdemes bevenni!

Természetesen nem igaz az sem, hogy reggeli előtt semmilyen vitamint nem vehetsz be. A C- és B-vitaminjaidat például üres gyomorra is simán bekapkodhatod egy pohár vízzel. Ezeket napindítóként is bedobhatod, de ha elfelejted, a nap folyamán később is pótolhatod. Ha vastablettát szedsz, a WebMD szerint azt is érdemes C-vitaminnal kombinálni, mert segítik egymás felszívódását. A vas és a kalcium közt viszont érdemes kihagyni pár órát, hogy mindkettőt optimális mértékben tudja hasznosítani a szervezeted. És ha már a kalciumot emlegettük: ezzel a cinket, illetve a magnéziumot sem érdemes egyszerre bevenni, a legjobb felszívódás érdekében szerencsés különböző étkezések vagy nasik mellé időzíteni őket.

Ha pedig babát vársz, a fent már említett vas mellett az extra folsav is fontos a babád egészsége miatt. A legtöbb terhesvitaminban ezek benne is vannak. Néhány babaváró vitamin azonban rátehet egy lapáttal a hányingerre, főként a vas miatt. Ha tehát úgy érzed, sokkal rosszabb a gyomrod a vitamin bevétele után, időzítsd azt lefekvés előttre, egy kis nasival. De ha a helyzet nem javul, érdemes beszélned az orvosoddal és kikérni a tanácsát, véleményét. Elképzelhető, hogy egy másik készítményt javasol majd, amitől csillapodnak a panaszaid.

És végül, de nem utolsósorban ne felejtsd el mindig megnézni, ha mondjuk gyógyszert szedsz, azt milyen vitaminokkal nem szedheted együtt, illetve mindig nézd meg a különféle étrend-kiegészítőkön az RDA (ajánlott napi bevitel) értékét is. Ha ugyanis hosszabb ideig túlzásba viszed a vitaminok és ásványi anyagok bevitelét, a mellékhatások a fáradtságtól vagy hasmenéstől a vesekőig vagy legrosszabb esetben a szervkárosodásig terjedhetnek. Szóval csak megfontoltan!

Forrás: Bestlifeonline.com
Fotó: Maria Korneeva/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

 

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)