Idén csak úgy dúskálunk a divatról szóló sorozatokban és most a Hulu elkészítette azt a szériát, mely tényleg túlzás nélkül nevezhető hiánypótlónak a divatrajongó közönség szemében.
2024-ben a képernyőn láthattuk már Cristóbal Balenciaga tündöklését, a Christian Dior felemelkedését és Karl Lagerfeld karrierjének kezdetét is, azonban egy igazán átfogó, a stílusról és az öltözködést meghatározó tényezőkről szóló széria még hiányzott. Szerencsére erre sem kellett sokat várnunk, hiszen a Hulu elkészítette azt. A Vogue: A ’90-es évek szeptember 13-án pedig három epizóddal a Disney+ platformján is debütált, majd nemrégiben a befejező részek is megérkeztek. Mi persze már meg is néztük, így bátran tudjuk azt ajánlani nektek is.
Vogue: A ’90-es évek
A cím senkit ne tévesszen meg, hiszen a sorozat ahelyett, hogy csak és kizárólag a divatvilág legrangosabb magazinjával foglalkozna, inkább egy nagyon átfogó képet tár elénk az ikonikus évtizedről. Ez a nagyon informatív és minden részletében a stílust magába foglaló alkotás tényleg hiánypótlónak bizonyult. Olyan legendás divattervezők szólalnak meg benne, mint John Galliano, Marc Jacobs, Miuccia Prada vagy éppen Michael Kors. De olyan ikonok is megosztják velünk emlékeiket mint Naomi Campbell, Linda Evangelista, Kate Moss vagy Claudia Schiffer. Victoria Beckham, Kim Kardashian, Gwyneth Paltrow, Mary J. Blige és Sarah Jessica Parker oedig nosztalgiáznak, miközben a Vogue főszerkesztője, Anna Wintour és kollégái nem félnek véleményt formálni. De miről szól valójában a sorozat? Most néhány pontban megpróbáljuk összefoglalni azt, bár be kell lássuk, ez most szinte lehetetlen.
Természetesen a Vogue-ról
A Vogue magazint ugyan már jóval több mint száz évvel ezelőtt alapították – első lapszáma ugyanis 1892-ben jelent meg –, viszont tagadhatatlan, hogy Anna Wintour 1988-as érkezésével új korszak kezdődött annak életében. A sorozat is eddig a dátumig repít minket vissza, megismerhetjük a mára igazi élő legendává vált főszerkesztő látásmódját, és persze abba is bepillantást nyerhetünk, hogyan alakította ki azt a csapatot, amivel a Vogue az lett, amit ma is ismerünk. A Vogue persze jóval több, mint egy magazin, az a stílus bibliája, ami hasábjain megjelenik, az biztos, hogy minden szempontból a minőséget, az exkluzivitást és a divatot hirdeti. Mind tudjuk, hogy Anna Wintour nem elégszik meg kevesebbel a tökéletesnél: így van ez most is és így volt ez a ’90-es évek elején is. Maximalizmusa talán csak nőtt az eltelt évtizedek alatt. Ezt tökéletesen példázzák a széria során tőle és munkatársaitól elhangzó mondatok is.
A változásról
Ha valamelyik évtized minden tekintetben a változást hirdette, az bizony a ’90-es évek mindig vibráló, olykor szórakoztató, gyakran pedig szabad esztendői voltak. Persze ez a változás sem maradt ki a szériából. Hogy is maradhatott volna ki, hiszen a divat ugyan állandó körforgásban van, mégis mindig változik. Ezt olyan irányzatokkal érzékeltették a legjobban, mint az antidivatnak is nevezett grunge, amiért Wintour ugyan nem rajongott, mégis engedett annak, hogy egy fotósorozattal teret adjon neki a magazinjában. A Vogue hasábjain a grunge pedig mit sem vesztett lényegéből, viszont abban már egyfajta glamourt is képviselt. Ugyanígy elfogadta azt is, amikor a szépségideál megváltozni látszott.
A kölcsönhatásokról
A divat sosem volt fekete és fehér, és ezt a Vogue: A ’90-es évek is tökéletesen bemutatja. A hiphop kultúrára a designerek hatottak, a gettószépség pedig a divattervezőket ihlette meg. A grunge teret kapott a Vogue-ban, míg a fiatalok által fiatalok számára létrehozott i-D címlapjairól szupermodellek kacsintottak vissza ránk. Kate Moss kórosnak tűnő soványságát először elítélték, aztán valahogy mégis paradigmaváltáshoz vezetett az éppen aktuális szépségideált illetően. A hiphop térnyerésével az előadók egyre nagyobb figyelmet követeltek maguknak, azonban ők nem a divatot követték, hanem diktálták azt. Olyannyira diktálták, hogy még Tommy Hilfiger is hajlandó volt változtatni annak érdekében, hogy még többen viseljék közülük a ruháit. Az irányzatok minden értelemben formálták egymást – és ez máig lenyűgöző.
Ikonokról
A ’90-es évek abszolút a szupermodellekről szóltak. Naomi Campbell, Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Cindy Crawford, Tyra Banks, Kate Moss mind-mind meghatározták az évtizedet. Igazi sztárok voltak és ha belegondolunk, máig azok. De nemcsak ők kaptak szerepet, hiszen Hollywood akkoriban feltörekvő hírességei is sokat tettek azért, hogy másként nézzünk a divatra. Nicole Kidman például elsők között jelent meg az Oscar vörös szőnyegén újra haute couture-ben, Elizabeth Hurley A négy esküvő és egy temetés premierjén minden idők egyik leghíresebb Versace-kreációjában ragyogott, míg Gwyneth Paltrow minden nyilvános megjelenése során diktálta a divatot. Ugyanígy tett Victoria Beckham is, aki már akkoriban is a high fashion megszállottja volt.
Legendás tervezőkről
Ahogy a sztárok és modellek, úgy persze a divattervezők is megkapták a reflektorfényt. Ennek köszönhetően megtudjuk azt, hogy Anna Wintour a kezdetektől rajongott a zseniális John Gallianóért és mindent megtett azért, hogy mások figyelmét se kerülje el a feltörekvő designer. Megismerjük a 2010 februárjában tragikus hirtelenséggel elhunyt Alexander McQueen felemelkedésének történetét, ahogy azt is, miként fogadta a divatvilág egy szupersztár lányaként Stella McCartney-t. Rajtuk kívül fókuszba került még a Guccit a ’90-es években ismét naggyá tévő Tom Ford, az önmagát újradefiniáló Calvin Klein vagy az amerikai stílus nagykövete, Ralph Lauren is.
Ragyogásról
„A ragyogásról és a zenéről szólt, a szupermodellekről” – mondta Victoria Beckham a széria utolsó perceiben, Tom Ford pedig elképesztő időszaknak nevezte a ’90-es éveket. És mi egyikkel sem tudunk vitatkozni. Elég csak végignéznünk a sorozatot ahhoz, hogy megállapítsuk, nem véletlen az évtized iránti nosztalgikus rajongásunk, hiszen minden ragyogott. Ez a ragyogás pedig nemcsak a kollekciókra, a sztárokra, hanem a zenére is ugyanennyire igaz volt. A ’90-es évek szexi volt és erről a sorozat sem enged minket megfeledkezni.
Nyitókép: Dave Benett/Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:
- Becoming Karl Lagerfeld – hogy lett a konfekció katonájából a divat császára?
- Ilyen volt a haute couture királya – megnéztük a Balenciaga sorozatot
- Így működött Lou Perlman sztárcsináló gépezete