Egy fogás, ami hamar a kedvenceddé válhat

Vöröslencseleves sajtos kenyérrel

Ha nem tudod még, hogy mi legyen a szombati menü, ha nem akarsz órákat a konyhában tölteni, és szereted az új ízeket, akkor a következő receptet neked ajánlom.

Nem baj, ha nem ismered ezt az alapanyagot, ha általában szereted a lencsét és az egyéb hüvelyeseket, akkor ez is fog ízleni! Előny viszont, hogy nem kell beáztatni, és gyorsabban is elkészül, mint a hagyományos lencse, ráadásul szereti a különleges fűszereket.

British Journal of Nutrition c. folyóiratban megjelent, 2013-as tanulmány szerint a lencsében gazdag étkezési szokások a vérzsírszinten kívül a magas vérnyomást is mérséklik, így védik az ereket a károsodástól, a veszélyes plakkok megjelenésétől, ezáltal pedig a szívroham és stroke kialakulásától.

Emészthetőség szempontjából kedvezőbb, mint például a bab vagy a borsó. A vegetáriánusok is előszeretettel fogyasztják,  mivel az állati fehérjeforrásokkal szemben nem tartalmaz koleszterint és telített zsírokat, fehérjében és aminosavakban mégis gazdag táplálék. Bár szénhidráttartalma jelentős, azonban mivel lassan felszívódó formában tartalmazza, csak mérsékelten emeli meg a vércukorszintet, így cukorbetegek étrendjében is megállja a helyét.

Gazdag káliumban – ez az ásványi anyag kulcsfontosságú a szövetek, különösen az ideg- és izomszövet működésében, valamint szerepe van a sav-bázis egyensúly fenntartásában, a sejtek energiaellátásában. A benne található ásványi anyagok közül kiemelkedik még a cink, amely fontos szerepet tölt be az emésztés támogatásában és az immunrendszer erősítésében. A lencse tartalmaz vasat, kalciumot, magnéziumot és foszfort, melyek szintén fontosak a szervezet egészséges működéséhez. A B-vitamin-csoport számos tagját is tartalmazza: niacint, riboflavint, tiamint, pantoténsavat, melyek hozzájárulnak az idegrendszer és anyagcsere megfelelő működéséhez. A benne lévő A-vitamin segíti megőrizni a látás egészségét, a bőr és szövetek épségét, kisgyerekeknél pedig fontos szerepe van a növekedésben és a csontok fejlődésében.

Magas rosttartalma miatt akár egy tányér levestől is telítettnek érezheted magad, és a rostok azok, amelyek hozzájárulnak az emésztőrendszer egészséges működéséhez, javítják a bélműködést, segítik a salakanyagok mielőbbi kiürülését, ezáltal a káros anyagok is gyorsabban távoznak szervezetedből. Jótékony hatásúak továbbá a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, mivel csökkentik a vér koleszterinszintjét. Igaz, az erre hajlamosaknál puffadást is okozhat, ezt azonban mérsékelheted, ha felhasználás előtt hosszú ideig áztatod, valamint egyes fűszerekkel is javíthatod az emészthetőséget, ilyen például a rozmaring, a kömény, a citromfű,  a koriander vagy a kurkuma.

Hozzávalók 2 liter leveshez:

  • 600 g vegyes zöldség ízlés szerint válogatva (pl. répa, cékla, karalábé)
  • 1 kisebb darab friss gyömbér
  • 1 vöröshagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • olívaolaj
  • 2 dl szárított vöröslencse
  • curry
  • kurkuma
  • kevés friss vagy őrölt csili
  • 400 g aprított paradicsom
  • 1 zöldségleveskocka
  • 1 liter víz
  • ízlés szerint só és bors
  • 2 dl kókusztejszín

Elkészítés

  1. Hámozd meg a zöldségeket  és a gyömbért, a hagymákat pedig tisztítsd meg. Ezt követően a zöldségeket, valamint a vörös- és fokhagymát aprítsd fel, és reszeld le a gyömbért.
  2. Hevítsd fel az olajat, majd dobd rá a lencsét, a hagymát, és fűszerezd curryvel és kurkumával. Tedd hozzá a paradicsomot, öntsd fel vízzel, és add hozzá a leveskockát. Sózd és borsozd. Ezt követően add hozzá a gyömbért. Közepes, inkább alacsony lángon főzd puhára a zöldségeket. Ha elkészült, keverd hozzá a kókusztejszínt, és ízlés szerint fűszerezd.
  3. Ha nem rajongsz a fűszeres ételekért, vagy kisgyereked van, megszelídítheted a levest dupla mennyiségű kókusztejszínnel, illetve a csili elhagyásával. Kicsiknek tálalhatod botmixerrel pépesítve.

Nyitókép: Shutterstock

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk: