„Észrevesz, felismer, változtat” – Hazai művészek és közszereplők fogtak össze a női egyenjogúságért

Szeptember végén indult el a We Do Care kampánya, ami arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy az otthoni munkának és a család körüli feladatoknak nincs neme - azaz nem lehet kizárólag a nők dolga!

Szeptember 24 óta egyre többször találom szemben magam három szóval, amikor éppen átpörgetem az Instagramon a hírfolyamomat. „Észrevesz, felismer, változtat” – olvasom a feliratot Eke Angéla vagy Szabó Győző pólóján. A clickbait ezúttal a jó ügyet szolgálja, én magam is azonnal kattintottam a kampányt indító We Do Care oldalára.

„Tudtad, hogy Magyarországon a nők óránként átlagban 14,2%-kal keresnek kevesebbet, mint a férfiak?”

– ugrik fel azonnal a kérdés a honlapon, amikor az „Ismerj meg minket” fülre kattintok. Ezer és egy cikk született már a láthatatlan munkáról, sőt, még egy napot is szenteltek neki Európa-szerte. De hiába kampányolunk a megbecsülése mellett április első keddjén, egyszerűen még mindig nem ismerjük el eléggé.

Ennyit az egyenlőségről!

„Összességében a nők heti munkaideje több, mint a férfiaké. Így tehát a nők nemcsak óránként keresnek kevesebbet, hanem kevesebb órányi fizetett munkát is végeznek, illetve kevesebb nőt foglalkoztatnak, mint férfit. Ha minden tényezőt figyelembe veszünk, közel 40%-os különbség van a férfiak és nők összjövedelmében. Sokkal nagyobb a valószínűsége annak is, hogy a nők félbehagyják karrierjüket gondozói vagy családi kötelezettségeik miatt” – írja a We Do Care, a szervezet nem titkolt célja az, hogy párbeszédet indítson a kérdésről.

„A nők évszázadokon keresztül nagyítótükrök voltak, ami lehetővé tette a férfiaknak, hogy magukat kétszeres életnagyságban láthassák.” – Virginia Woolf

A konyhában csak a nőnek van helye?

A láthatatlan munka ugyanis maga a 22-es csapdája: szemmel látható, ha nem tudunk elkészülni vele (Veled is előfordult már, hogy egy nehéz hét után szinte kifolytak az edények a mosogatóból?), ha viszont elvégezzük, az mások szemében természetes, nem tűnik munkának. A dolog pikantériája, hogy a kevésbé házias nőket könnyen érheti kritika, míg azok, akik megtesznek mindent a patika tisztaságért és azért, hogy illatos ételekkel etessék a családot, gyakran nem kapnak dicséretet vagy elismerést sem. Ráadásul, ha egy nő háztartásbeli, azt még mindig nem fogadja túl jól a társadalom. Ha az otthon maradó feleség, anya képére gondolunk, akkor sokkal inkább egy Peggy Bundy kaliberű nő ugrik be, mint Wonder Woman.

A We Do Care szeretne leszámolni azzal az idejétmúlt szemlélettel, miszerint a házimunka kizárólag a nők kötelezettsége. Ehhez egy pólókból, kitűzőkből és vászontáskából álló kollekcióval is kijöttek, a termékek bevételéből pedig a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen (NANE) Egyesület, a Patent Egyesület és A Nem tehetsz róla, tehetsz ellene alapítvány munkáját támogatják. A kampányhoz eddig olyan hazai művészek és közszereplők csatlakoztak, mint például Szabó Győző, Dobó Ági, Eke Angéla, Siklósi Gergő, Szabó Kitti, Gryllus Dorka, Ember Márk vagy a TV2 műsorvezetője, Czipán Anett.

A szavak ereje

„A munkám során rengeteg emberrel találkozom és beszélgetek, így sokszor szembesülök ezzel a jelenséggel” – meséli nekünk Anett. „Számtalan anyukától hallottam arról, hogy nem tartják munkának azt, amit csinálnak – azaz a háztartásvezetést és a gyermeknevelést. Pedig az otthon végzett feladatok iszonyatosan megterhelőek és fárasztóak tudnak lenni, a nap végén hullafáradtan fekszik le az ember.” Anett szerint azt sem szabad elfelejteni, hogy a láthatatlan munkának soha nincs vége, ráadásul a logisztika is kihívást jelenthet a nőknek, és gyakran magukra már egyáltalán nem marad idejük.


„Azért álltam az ügy mellé, mert úgy gondolom, a társadalmunk ebből a szempontból igencsak elmaradott. Olyan jó lenne, ha azok, akik megkérdőjelezik a láthatatlan munka nehézségét, 24 órára kipróbálhatnák azt. Kíváncsi lennék, mit mondanának a ’kísérlet’ végén.” Bár a láthatatlan munka értékének kiszámolására már online kalkulátorok is készültek (Ide kattintva megtudhatod, mennyit érnek az otthon végzett feladataid!), Anett elsősorban azt hiányolja, hogy tettekkel, akár egy köszönömmel elismerjék azt, aki egész nap a családjáért dolgozik otthon. „A kulcs az elismerés” – vallja.

Nyitókép: girafchik123/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)