16 évvel ezelőtt egy újszülött kislányt a szülei egy árvaház ajtaja előtt hagytak, mert szégyellték, hogy hófehér bőrrel született. Xueli azóta szerető családba került és sikeres modellként az albínókat érintő hátrányos megkülönböztetés ellen harcol.
Az albinizmussal születettek szervezetében nem, vagy csak alig termelődik színanyag: a pigmenthiány következtében a bőrük hófehér, ahogyan a hajuk és a testszőrzetük is. A melaninhiány bármelyik rassznál jelentkezhet, és a becslések szerint a különleges genetikai rendellenességben 20 000 ember közül 1 érintett. Annak ellenére, hogy ma már rengeteg információ érhető el az albinizmusról és az albínókkal kapcsolatos sztereotípiákról, sok helyen még mindig hátrányos megkülönböztetésben van részük. Ez főleg olyan helyeken jellemző, ahol a tejfehér bőrük miatt nagyon kitűnnek a tömegből, például Ázsiában és Afrikában. Kínában az albinizmusra átokként vagy megbénító társadalmi és gazdasági teherként tekintenek, ezért sok albínó csecsemőről lemond a családja. Pontosan ez történt Xuelivel is – külseje miatt szülei elkönyvelték, hogy kilátástalan a jövője, ezért inkább egy árvaház ajtaja előtt hagyták.
Szerencsére a kislányt 3 éves korában örökbe fogadta a holland származású Abbing család. Xueli ezután Európába költözött, ahol új életet kezdhetett. 11 éves korában különleges szépségére egy modellügynök is felfigyelt, szerződést ajánlott neki és a fiatal lány egyre nagyobb sikereket ért el. Xueli azóta a világ leghíresebb divatfotósaival és brandjeivel is dolgozott együtt, valamint a Vogue magazinban is szerepelt. A modell a hírnevét arra használja, hogy a sokszínűséget ünnepelje és felhívja a figyelmet az albínókat érintő diszkriminációra. Reméli, hogy története és külseje arra inspirálja az embereket, hogy fogadják el természetes szépségüket.
Xueli a saját történetét a BBC-vel is megosztotta és elmesélte, hogy a diverzitás egyre fontosabb a divatiparon belül. „A modellek között a másság áldás, nem átok, és ez egy esélyt ad nekem, hogy az albinizmusról beszélhessek” – mondta Xueli. „Még mindig vannak magas és vékony modellek, de fogyatékossággal élő vagy különleges külsejű modelleket is egyre gyakrabban láthatunk a médiában. Ez nagyszerű – de ennek normálisnak kellene lennie. Az viszont elszomorít, hogy az albinizmussal született modelleket gyakran sztereotipizálják a fotózásokon, angyalként vagy szellemként ábrázolják őket. Különösen azért tartom ezt problémásnak, mert táplálja azokat a tévhiteket, amelyek néhány országban, például Tanzániában és Malawiban veszélyeztetik az albinizmusban élő gyermekek életét.”
Forrás: Bored Panda
Nyitókép: @kaat_stieber_/Instagram