Az Y generáció tagjaiként mi már több dolgot másképp csinálunk, mint elődeink, ilyen például a házasélet is. Fussuk most át együtt, milyen trendek jellemzők a korosztályunk tagjai által kötött házasságokra.
Az Y generáció tagjai, a mi korosztályunk már másképp él meg dolgokat, mint elődeink. Például a társas kapcsolatok terén is sok mindent másképp csinálunk, így a házasságban is más trendek érvényesülnek, mint annak idején a szüleinknél, nagyszüleinknél. Lássuk, melyek ezek a fő trendek, amelyek az Y generációs házasságokra jellemzők.
1. Házassági szerződés
Az Amerikai Házassági Ügyvédek Akadémiája (igen, ilyen is van) által végzett felmérésben a megkérdezett ügyvédek 62 százaléka értett egyet abban, hogy megnőtt a házassági szerződést kérő Y generációs ügyfelek száma az elmúlt évekhez képest. Ennek egyik oka a kiszámíthatatlan gazdasági helyzet, illetve a munkaerőpiac alakulása. Elég sok változásra lehet számítani, méghozzá hirtelen, ami fokozott óvatosságra int minket, az Y generáció tagjait a pénzünkel, javainkal kapcsolatban. Arról nem is beszélve, hogy a Millennials generáció szülötteiként sokan elvált szülők gyerekei vagyunk, így már jól ismerjük a válást és az anyagiak elosztásán való civakodást. És köszönjük szépen, de ebből nem kérünk, inkább már a házasság előtt tisztázzuk a viszonyokat.
2. „Ej, ráérünk arra még!”, avagy az Y generáció később házasodik
Ha nem is Pató Pál úrként állunk a házassághoz, de tény, hogy mi, az Y generáció tagjai jóval később mondjuk ki az igent, mint szüleink, nagyszüleink. És még egy fontos változás: mi előbb önmegvalósítunk, vagy legalábbis diplomát, biztos állást, esetleg előléptetést és lakást, autót igyekszünk pipálni a checklistánkon, utána jöhet a család és a gyerekek. Persze, ez sem mindenkinél van így, de egy olyan trend, amit világszerte megfigyeltek az 1980-1995 közt születetteknél.
Ennek kapcsán egy érdekes adat: a New York Times beszámolója szerint a házasságkötés átlagéletkora 2017-ben a férfiaknál 29,5 évre, a nőknél 27,4 évre ugrott, míg 1970-ben a férfiaknál 23, a nőknél 20,8 év volt.
3. Ház, majd házasság?
A nagyi idejében még elképzelhetetlen lett volna, de manapság már azt mutatják az adatok, hogy az Y generáció fiataljai előbb összeköltöznek, mint hogy összeházasodnának. De vajon ez működhet-e? Ha személyes tapasztalataim alapján válaszolhatok, abszolút. Az én házasságomban, illetve a barátnőim kapcsolataiban is működött, illetve a házasság előtti lépésnek számított az összeköltözés. Végül is, ha ki lehet próbálni, milyen a közös élet, akkor miért is ne? És sokkal egyszerűbb is belevágni, mint leszervezni egy esküvőt.
De lehet-e ennek a trendnek hátránya? A kérdést Michaiah Dominguez mentálhigiénés tanácsadó és párkapcsolati coach próbálta megválaszolni. A coach korábban figyelmeztette az olvasókat a házasságkötés előtti összeköltözés buktatóira. Mert bizony, ez nem feltétlen vezet happy endhez, sőt, az ásó, kapa, nagyharanghoz sem. „Csökkentheti a házasságkötés valószínűségét, és növelheti a válás esélyét öt év után” – magyarázta a szakember. Lehet, hogy a nagyi mégis csak tudott valamit…
4. Az Y generáció és a munkamegosztás
Emlékszem, gyerekkorunkban még az volt a normális, ha „Apa mosdik, anya főz”, ahogy Zelk Zoltán Este jó, este jó című versében is olvashatod. Ma viszont akár már fordítva is működhet, mert az Y generáció tagjai egyenlőbben osztják le a házimunkát, mint felmenőik. Ami például a főzést illeti, az adatok azt mutatják, hogy a 2003-as 37,9 százalékról 2016-ra 51,9 százalékra nőtt azoknak a főiskolai végzettségű férfiaknak az aránya, akiknek nem esik le az aranygyűrű az ujjáról, ha otthon össze kell dobni egy spagettit a gyerekeknek, ha a feleségük később jön haza. És míg apáik, nagyapáik soha nem cseréltek pelenkát, az ezredfordulós apukák gyermekei már nem mondhatják el ugyanezt.
„A pelenkázástól kezdve a csöppséggel való kötődés kialakítására szánt időig, az apák ma már háromszor annyi időt töltenek a gyermekeikkel, mint két generációval ezelőtt. És a többség szerint jó apának lenni prioritás, és identitásuk központi eleme” – írja a First 5 La nevű független amerikai ügynökség, amely a kisgyermekek biztonságos és egészséges fejlődését támogatja az óvodába lépés előtt. Ez persze még mindig nem jelenti azt, hogy a munkamegosztás teljesen kiegyensúlyozott lenne, de mindenképpen egy lépés a jó irányba.
5. Párterápia
Mi, az ezredfordulós generáció tagjai mentális egészségünk védelme érdekében nemcsak arra vagyunk nyitottak, hogy terápiára járjunk, hanem arra is, hogy a partnerünkel párterápián vegyünk részt. Sőt, sokan azt sem várják meg, hogy a problémák ténylegesen kialakuljanak, hanem már előtte részt vesznek házassági tanácsadáson. Szerintem ez nagyjából olyan, mint az autónál a rendszeres szervíz. Átnézeted, beszélsz egy-két apróságról a szerelőddel, de ezeket még azelőtt sikerül kis odafigyeléssel és karbantartással megoldani, mielőtt nagyobb lenne a baj. És minden olajozottan megy szépen tovább.
Hogy mennyire nyitottak a Millennials korosztály tagjai a párterápiára, azt a MidAmerica Nazarene University által végzett felmérés is megmutatja. Eszerint 49 százalékuk mondta azt, hogy részt vett már valamilyen tanácsadáson. Azok pedig, akik még nem voltak, szintén nem zárkóznak el, legalábbis a többség: 52 százalék állította, hogy abszolút hajlandóak lennének elmenni ilyesmire. A tanácsadásra pedig úgy tekintenek, mint egy extra erőforrásra, amely segíti őket az úton.
Forrás: purewow.com
Nyitókép: AleksandarNakic/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Álom vs. valóság: mennyiben más a házasság, amikor álmodozol róla, mint amikor már megéled?
- 4 dolog, amiből a szakemberek szerint megjósolható, hogy sikeres lesz-e egy házasság
- Dolly Parton elárulta 55 éve tartó boldog házasságának titkát