Ha a horrorfilmekre gondolunk, valószínű a rettegés és a véres jelenetek sorai jutnak eszünkbe és semmiképp sem az, hogy milyen jó dalok csendültek fel a moziban. A horrormusicalek esetében viszont teljesen másként van.
A horror és a musical két, látszólag igencsak ellentétes műfaj. Míg a musicalek gyakran életvidám dalokkal és táncokkal töltik meg a képernyőt, a horrort a sötét hangulat és a feszültség jellemzi. Amikor azonban ez a két világ találkozik, igazán egyedi és különleges filmek születnek. A horrormusicalek ugyanis sajátos, groteszk bájjal bírnak. Egy-egy vérfagyasztó jelenetet fülbemászó dallamok kísérnek, a komor hangulatot pedig olykor abszurd és morbid humor oldja. Ha szereted a hátborzongató történeteket, de nem veted meg a fülbemászó dallamokat sem, akkor ezek a filmek garantáltan különleges élményt nyújtanak egy halloweeni mozizáshoz.
The Rocky Horror Picture Show
A The Rocky Horror Picture Show (1975) egy kultikus horrormusical, amelyben egy fiatal jegyespár, Brad és Janet, viharba kerülve egy különös kastélyban keres menedéket. A kastélyban Dr. Frank-N-Furter, egy extravagáns, transzszexuális tudós lakik, aki éppen egy új teremtményét, egy tökéletes férfit készül bemutatni. Az este során Brad és Janet különös és bizarr események sorozatával találkozik, miközben a kastély lakói egyre elborultabb titkokat tárnak fel előttük. A film zenei betétei, giccses, de magával ragadó atmoszférája, valamint Frank-N-Furter ikonikus karaktere révén a Rocky Horror Picture Show a horrormusical-műfaj egyik legkiemelkedőbb és legmerészebb alkotásává vált.
Repo! A Genetic Opera
A Repo! The Genetic Opera (2008) egy sötét, disztópikus jövőben játszódó horrormusical, ahol a GeneCo nevű vállalat szervpótlásokat kínál az embereknek – de az árat súlyosan megfizetteti. Ha valaki nem tudja időben törleszteni a szerződését, akkor a cég egy „Repo Man” nevű kegyetlen végrehajtót küld, hogy a szó szoros értelmében visszaszerezze az eladott szerveket. A történet főszereplője Shilo, egy fiatal lány, aki saját betegsége és apja titkai miatt kénytelen a GeneCo sötét világában eligazodni. A Repo! groteszk karakterei, rock-opera stílusú dalai és véráztatta látványvilága tökéletes halloweeni élménnyé teszik a filmet, miközben megdöbbentő kérdéseket vet fel a társadalmi elitizmusról és a halálról.
Sweeney Todd, a Fleet Street démoni borbélya
Tim Burton egyik mesterműve a Sweeney Todd: A Fleet Street démoni borbélya, mely egy sötét és vérfagyasztó horrormusical, amely a XIX. századi Londonban játszódik. A történet főszereplője Benjamin Barker, aki évekkel korábban ártatlanul került börtönbe, majd visszatér, hogy bosszút álljon az életét tönkretevő Turpin bírón. Új identitást vesz fel Sweeney Todd néven, és borbélyüzletében az ellene vétkezők életére tör. Kegyetlen tervében társa Mrs. Lovett, a hentes asszony, aki áldozatai testéből húsos pitéket készít. A musical sötét humorral és komor dallamokkal adja át Todd történetét, melyben a bosszú és az őrület összefonódik. A Sweeney Todd a műfaj egyik legkiemelkedőbb alkotása. Nem mellesleg Johnny Depp és Helena Bonham duója zseniálisan működik ebben a filmben is.
Rémségek kicsiny boltja
A Rémségek kicsiny boltja (1986) egy horrormusical-vígjáték, amely Seymour, a szerény virágbolti eladó történetét követi, aki rátalál egy különleges, húsevő növényre, amit Audrey2-nek nevez el. A növény eleinte apró csodaként vonzza a vásárlókat és hoz hírnevet Seymour számára, ám ahogy Audrey2 egyre nagyobb és éhesebb lesz, Seymournak rá kell döbbennie, hogy a növény nem éri be egyszerű tápoldattal. A film a zenével fűszerezett sötét humor és az egyre baljósabb események által végül elkerülhetetlen tragédiába torkollik. A Rémségek kicsiny boltja az ikonikus dalok, az erőteljes karakterek és Audrey2 hihetetlen bábtechnikája révén igazi klasszikus a horrormusical műfajában.
Az operaház fantomja
A 2004-es Az operaház fantomja Andrew Lloyd Webber ikonikus horrormusicaljének filmadaptációja, amely a párizsi operaház rejtélyes és tragikus „fantomjának” történetét meséli el Gerald Butler főszereplésével. A titokzatos, álarcos Fantom, aki az operaház alatt él, megszállottan szerelmes lesz Christine-be, az ifjú és tehetséges énekesnőbe. Miközben a Fantom bármi áron segíteni akar Christine-nek a színpadi sikerek elérésében, egyre veszélyesebbé válik, amikor féltékenysége és megszállottsága túl messzire sodorja. A film fényűző díszletei, gótikus hangulata és fülbemászó dallamai egy lenyűgöző, de sötét szerelmi történetet tárnak a nézők elé, amely nemcsak halloweenkor, hanem az év szinte minden szakaszában tökéletes néznivaló.
Karácsonyi lidércnyomás
Jó, igazából nem film, hanem egy animációs alkotás, viszont mégsem maradhat le erről a gyűjteményről Tim Burton 1993-as klasszikusa. A karácsonyi lidércnyomás (1993) egy különleges animációs horrormusical, amely Halloween Town világába kalauzol, ahol Jack Skellington, a Rémkirály, uralja az ünnepi készülődést. Amikor Jack felfedezi Christmas Townt, elbűvöli a karácsony varázsa, és úgy dönt, hogy saját, hátborzongató változatában megpróbálja átvenni az irányítást az ünnep fölött. Bár a szándéka jó, ötletei félelmetes és komikus következményekkel járnak, amikor Halloween Town lakói egy rémisztőbb karácsonyt teremtenek. Fülbemászó dallamok, páratlan látványvilág és minden, ami Tim Burton zsenialitására vall. Kellhet ennél több? És a legjobb az egészben, hogy karácsonykor ugyanúgy megállja a helyét, mint halloween éjszakáján.
A paradicsom fantomja
A paradicsom fantomja (1974) egy szatirikus horrormusical, amely a zeneipar sötét oldalát mutatja be. A történet középpontjában Winslow Leach, egy tehetséges zeneszerző áll, akinek művét ellopja a korrupt producer, Swan, hogy azt a Paradise nevű szuperklubjában mutassa be. Winslow természetesen megpróbál bosszút állni, ám egy szörnyű baleset következtében eltorzul, és álarcos „fantomként” kell visszatérnie, hogy tönkretegye a terveit. A film a Faust, az Operaház fantomja és a Dorian Gray arcképe elemeivel és motívumaival játszik, miközben fergeteges dalokkal, a glam rock egyediségével és persze gótikus látványvilággal kelti életre a történetet. Ez a film sokat nyújt mindabból, amit Brian De Palmától elvárhatunk. Párhuzamos montázsok, sokkoló erőszak és lenyűgöző operatőri munka. A Paradicsom fantomja mind a horror, mind musical műfajának egy különc, mégis felejthetetlen klasszikusa.