Innen tudhatod, hogy a bor megromlott – erre az 5 jelre figyelj!

Erre az öt jelre figyelj nagyon, mert ha ezeket tapasztalod, a bor nagy valószínűséggel megromlott. Olyankor már ne idd meg, ha jót akarsz magadnak (de eláruljuk, mi történik legrosszabb esetben, ha belekortyoltál a romlott borba).

Azt már biztosan tudod, hogy a bor is megromolhat. Hiába tartod hűtőben a felbontás után, néhány napon belül a legjobb minőségű ital kapcsán is felmerül a kérdés: jó ez még, vagy megromlott? Hogy legközelebb ezt pillanatok alatt el tudd dönteni, gyorsan felsoroljuk azokat a jeleket, amikre érdemes figyelni, mert elég komoly minőségromlásról árulkodhatnak. Leegyszerűsítve: meg ne idd a maradék bort, ha ezeket tapasztalod!

5 jel, hogy a bor megromlott

1. Ecetszag: az egyik legjobb módja annak, hogy megállapítsd, jó-e még a bor, nem más, mint a szaglás. Ha megszagolod, és az ecethez hasonló a szaga, akkor nagy valószínűséggel megromlott. Ha viszont nem érzel semmi furcsát az illatán, használhatod az ízlelőbimbóidat is, bár ekkor van egy kis esély arra, hogy ez kellemetlen élmény lesz.

2. A bor íze megváltozik: ha a vörösbornak édes desszertbor íze van, pedig nem az, akkor túl nagy hőhatásnak volt kitéve, és ezért ihatatlan. De ha túl fanyarnak vagy túl fűszeresnek érzed, vagy az aromájáról a festékhígító jut eszedbe, akkor is ki kell dobni.

3. A dugót kissé kinyomja a palackból: ez annak a jele, hogy a bor túlmelegedett és kitágult a palackban, ilyenkor már nem szabad meginni.

4. A bor színe barnásra vált: a barnás árnyalatúra változott vörösbort, illetve a mélysárga vagy barnás szalmaszínűre sötétedett fehérbort semmiképp se idd meg, mert megromlott.

5. Pezsgőíze van, de nem pezsgő: ha nem pezsgőt vagy proseccót vettél, mégis szénsavasnak érzed a felbontás után pár nappal, az annak a jele, hogy már egy második erjesztésen is túl van, szóval nehogy abból tölts a vacsorádhoz.

Beleittál? Ne pánikolj

Ha véletlenül romlott bort kortyoltál, ne ess pánikba. A szakértő szerint a bor a romlási folyamat során savasabbá válik, ami megakadályozza a káros baktériumok elszaporodását, szóval elég kevés esély van arra, hogy komoly betegséget okozzon néhány korty romlott bor. Ha viszont nem vetted észre, hogy a bor megromlott, és egy egész pohárral, vagy még többet ittál belőle, ami elég valószínűtlen, de játsszunk el a gondolattal, akkor legrosszabb esetben egy gyomorrontáshoz vagy ételmérgezéshez hasonló rosszulléttel megúszhatod. Szóval a romlott bor elfogyasztása nem életveszélyes, de ha véletlen megtörténik veled, valószínűleg nem lesz szórakoztató a dolog.

Melyik bor meddig áll el a felbontás után?

Hogy megelőzd a romlott bor fogyasztásából adódó kellemetlenségeket, jó, ha tudod, melyik bor meddig állhat el a palack felbontása után. A legtovább a vörösek bírják, akár 5-7 napig is, ha sötét, hűvös helyen tárolod őket. Egy könnyű fehér vagy egy rozé is kibírhatja 5-7 napig, de ezeket mindenképpen hűtőben kell tárolni. A testesebb fehérborok hűtőben 3-5 napig, a pezsgőfélék viszont ugyanígy tárolva is legfeljebb csak 1-3 napig állnak el.

És mi a helyzet a bontatlan palackokkal?

Ha nem vagy egy nagyivó, érdemes olyan borokból betáraznod, amelyek nemcsak jól mutatnak a bortartó állványodon, de a minőségüket is sokáig megőrzik. A vörösborok általában tovább elvannak a bontatlan palackban, mint a fehérek, és a magasabb alkoholtartalom is jó jel, ha olyan bort keresel, ami sokáig eláll. Ilyen akad a fehérborok közt is, például sokak kedvence, a Chardonnay. A bontatlan borosüvegeket tartsd hűvös helyen, minimális hőmérséklet-ingadozással és a közvetlen fénytől távol. Ha pedig az üvegek parafadugóval van lezárva, fektesd el a palackokat az oldalukra. Ez megakadályozza a dugó kiszáradását, és minimalizálja az oxigén bejutását. Így a bor a lehető leghosszabb ideig friss maradhat.

Forrás: popsugar.co.uk
Nyitókép: David Epperson/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)