5 másodperces mikroszokások, így változtasd meg a gondolkodásmódod

Mi a gondolkodásmód? Minden. Ahogy a világot látjuk és ahogyan kapcsolatba lépünk vele. De megvan ahhoz is a hatalmunk, hogy változtassunk rajta. A kulcs az ismétlés.

A gondolkodásmód megváltoztatása herkulesi türelmet és gyakori ismétlést igényel. A jó hír, hogy mindannyian képesek vagyunk rá, méghozzá a mentális mikroszokások segítségével. Apró változtatásokkal abban, ahogyan egy adott helyzetet szemlélünk, vagy ahogyan egy felmerülő szituációhoz viszonyulunk, új idegpályákat hozhatunk létre az agyunkban. Mindez tényleg elég ahhoz, hogy az életünk teljesen megváltozzon? Nem. Ahhoz, hogy megváltoztassuk a gondolkodásmódunkat, és ez végül pozitív hatással legyen az életünkre, kitartó ismétlésre lesz szükségünk. Ha nem alakítunk ki új szokásokat, nagy valószínűséggel a gondolkodásmódunk sem fog változni. Itt az ideje, hogy kipróbáljuk az alábbi öt módszert, aminek a többsége mindössze néhány másodpercet vesz igénybe.

1. Induljon a nap egy derűs gondolattal

„Milyen szép nap ez a mai! Egy újabb nap a darálóban” – ugye ismerősen hangzanak ezek a mondatok? Az emberek napját jelentősen befolyásolja, hogy milyen mondattal, gondolattal indítják a reggelt. Tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy pozitívan kezdjük a napot, és találjuk meg azt a mantrát, amit ébredés után ismételgethetünk és, ami jó érzéssel tölt el bennünket.

2. ’Én’ helyett ’mi’

A verseny bátorságra buzdít, az együttműködés viszont tartós kapcsolatokat teremt. Ha azon dolgozunk, hogy az ’én’ szót kicseréljük arra, hogy ’mi’, akkor olyan kreatív módszereket fedezhetünk fel, ami másokat is összefogásra ösztönöz. Amikor új emberrel találkozunk, legyen szó például munkatársról vagy ügyfélről, tegyük fel a kérdést magunkban: hogyan tehetjük jobbá közösen a világot?

3. Mentális reflektorfény

A pszichológiában létezik egy elmélet – reflektorfény effektus – ami szerint túlbecsüljük azt, ahogy mások néznek ránk. Ha például hibázunk a munkahelyünkön, akkor hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy az egész iroda észre fogja venni. Amikor az utcán dúdolgatunk, akkor titkon azt fürkésszük, hogy ki fog ránk grimaszokat vágni. Pedig az igazság az, hogy a legtöbb ember sokkal jobban el van foglalva saját magával, mint másokkal. A legjobb módszer, hogy ezen változtassunk az, ha a ’mindenki engem figyel’ gondolatot, a ’mindenkire figyelek’ kifejezésre cseréljük.

4. ’Muszáj’ helyett ’menni fog’

Ez a mentális mikroszokás a pozitív gondolkodásmód egyik legütősebb eszköze. Különösen jól jön akkor, amikor egy nehéz és fárasztó feladat előtt állunk. Egy rövid, belső párbeszéddel könnyedén változtathatunk a hozzáállásunkon. Például ahelyett, hogy azt szajkóznánk, hogy ma muszáj megpucolnom az ablakokat, inkább ismételgessük azt, hogy ma megpucolom az ablakokat. A dolog még hatásosabb, ha kiegészítem azzal, hogy miért végzem el a feladatot, méghozzá negatív és tagadó kifejezések nélkül.

5. Tegyünk úgy, mintha…

Talán velünk is gyakran előfordul, hogy csodálva – és néha irigykedve – nézünk azokra az ismerőseinkre, akik sikeresek a hobbijukban, legyen az sport, kertészkedés vagy éppen varrás. Az ilyen emberek titka abban rejlik, hogy a kiválasztott tevékenység végzése közben úgy tesznek és úgy éreznek, mintha profik lennének benne. Érdemes tanulni tőlük. Amikor futunk, akkor mondjuk magunknak: sportoló vagyok. Amikor a szabászollóval dolgozunk, akkor mondjuk azt maguknak: divattervező vagyok. És így tovább. Ezek a megerősítő mondatok pontosan úgy hatnak, mint egy nagy löket motiváció, amire elengedhetetlen szükségünk van a kitartáshoz. És ugyan ki ne szeretne titkon úgy tenni, mintha a legjobbak közé tartozna?

Forrás: forge.medium.com
Nyitókép: Ekaterina Krusanova/Unsplash

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk: