Mindig fáradtan ébredsz? Tippek, hogy a kánikula ellenére is könnyen álomba szenderülj

A megfelelő minőségű és mennyiségű alvás elengedhetetlen a kiegyensúlyozott mindennapokhoz.

Minden napunk legfontosabb és legmeghatározóbb eleme, hogy milyen volt az éjszakánk, hogy aludtunk. A megfelelő alvásra nemcsak fizikai, lelki értelemben is szükségünk van. Ha nem alszunk eleget, vagy nem jól, akkor fáradtan, nyűgösen ébredünk, és ez megpecsételheti az egész napunkat. Ilyenkor kevésbé megy a koncentrálás, nem vagyunk elég hatékonyak, és az egészségünknek is árthatunk, főleg, ha állandósul ez az állapot.

A mostani kánikulához nincs hozzászokva a szervezetünk. Amikor „áll” a levegő, és a szoba is csak a meleget tartja, akkor elaludni is jóval nehezebb, így az alvás is nehezebben megy. Sokkal többet forgolódunk és vagyunk fent, ha sikerül is nagy nehezen álomba szenderülni, az a nyugodt alvástól többnyire messze van.

Mi befolyásolja az alvásunkat?

A testhőmérsékletünknek megvan a saját éjszakai-nappali ciklusa, ez azt jelenti, hogy hőmérsékletünk 24 óránként csökken és emelkedik. Éjszaka természetesen csökken, jelezve a szervezetnek, hogy itt az idő aludni. Ha azonban az időjárás nem hűl le megfelelő mértékben, és a testünk hőmérséklete is magas, akkor jóval nehezebb lesz nemcsak a pihentető, már maga az alvás is. A nyugodt alváshoz elengedhetetlen, hogy a hálószobában megfelelő legyen a hőmérséklet.

Nem, ehhez nem kell azonnal légkondit vásárolni, sőt, az egy külön cikket is megérne, hogy miért ártunk magunknak, ha folyamatos légkondicionálás mellett alszunk. Ha eddig nem volt, akkor viszont most eljött az ideje beruházni egy jó minőségű redőnyre. Ahhoz, hogy az alváshoz legideálisabbnak javasolt 16-17 fokot tartani tudjuk, érdemes a hálószobában egész nap lehúzva tartani a redőnyöket. Nem kell teljesen, hogy levegő is jöjjön be, de így elkerülhetjük, hogy a falak annyira átmelegedjenek, hogy éjszakára sem tudnak rendesen lehűlni. Lefekvés előtt egy órával praktikus ötlet bevinni egy ventilátort, hogy kicsit segítse a légáramlást, viszont éjszakára nem ajánlott használni, mert bármilyen furcsának is tűnhet, tartós használata mellett meg lehet fázni.  Arról nem is beszélve, hogy ezek a készülékek nem a csendes kategóriába tartoznak, a zajuk is hátráltathatja a nyugodt alvást.

alvás
Fotó: Daly and Newton/Getty Images

Nem mindegy, miben alszol

Fontos az ágynemű és a pizsama anyag-összetétele, minősége is: a frottír, vastagabb lepedők megtartják az izzadságot, ezért nem ajánlottak a nyári forróságban. Vékony pamutlepedőt érdemes ilyenkor használni, és 3-4 naponta magas hőfokon kimosni, estére úgyis könnyedén megszárad. A flanel pizsamák télre készültek, értelemszerűen nyáron felejtősek, de a szexi, viszont szintetikus anyagot is tartalmazó hálóingeket sem ajánlott ilyenkor egész éjszakára felvenni, mert nem engedik a testet lélegezni. A túl szoros, túl passzentos darabok sem szerencsések, laza és kényelmes viselet kell, amiben jól érzed magad.

A nehéz és késői vacsorák szintén nem kedveznek a pihentető alvásnak, ezért nyáron különösen érdemes betartani azt az aranyszabályt, miszerint lefekvés előtt 3 órával már nem eszünk. Ne terheljük túl a gyomrot, ha egész éjjel emésztenie kell a zsíros, fűszeres falatokat, akkor egészen biztos, hogy bal lábbal ébredünk. A hidratálás viszont elengedhetetlen, ezért mindenképpen igyunk megfelelő mennyiségű folyadékot a nap folyamán. Este lehetőség szerint kerüljük a koffein tartalmú és a szénsavas italokat, és az alkoholt is próbáljuk minimalizálni, mert a cukortartalma szintén nem segít abban, hogy nyugodtan aludjunk.

Próbáljunk meg erre az időszakra is beiktatni egy rutint, például mindennap lefekvés előtt egy órával, langyos vízzel zuhanyozzunk. A hideg víz jobban esik ilyenkor, de nem annyira szerencsés, mert bezárja a pórusokat, és gátolja, hogy könnyen elpárologjon a felesleges hő. Reggel viszont jól jön, segít, hogy könnyebben felébredj. Praktikus az alvás előtti 1-2 órában félretenni a telefont, és lehetőség szerint, nem az éjjeliszekrényre. Amikor éberebben alszunk, akkor a legkisebb rezgésre is könnyen felébredünk, ez szintén gátolhatja a megfelelő pihenést. Ráadásul kutatások kimutatták, hogy az okostelefonok és táblagépek által kibocsátott fény megzavarhatja a természetes alváshormon, azaz a melatonin termelődését, emiatt is érdemes távol tartani magunktól éjszakára.

Tippek, amelyek beválhatnak, ha jó ideje kialvatlan vagy:

  • Egy jéghideg üveget tölts meg vízzel, és görgesd végig az ágyadon, mielőtt lefekszel, ezzel felfrissítheted a lepedődet.
  • Testünk hőszabályozásának szempontjából fontos szerepe van a kezünknek, lábunknak. Vegyél fel elalvás előtt egy behűtött zoknit és kesztyűt, ezek segíthetnek, hogy könnyebben álomba szenderülj.
  • Olvass egy jó könyvet, hallgass relaxációs zenét vagy meditálj, ezek a szinte minden esetben beválnak.

Forrás: bbcgoodfood.com
Nyitókép: Daly and Newton/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk: