A magas gyomorsav sokunk életét megkeseríti. Ha nálad is jelentkeztek már a betegségre utaló kellemetlen tünetek, akkor érdemes elolvasnod a következő hatásos tippeket!
Életkortól függetlenül nagyon sokunkat érint a refluxbetegség, a lakosságnak nagyjából a 20%-a szenved a tünetektől. Minél tovább marad kezeletlen a probléma, annál nagyobb gondot okozhat: akár a tüdőd működésére is káros hatással lehet. Jó, ha tudod, hogy teljesen tünetmentessé tehető, ha a megfelelő módon, apró lépésekkel változtatsz az életmódodon.
Mi is az a reflux?
Azok szenvednek ebben a betegségben, akiknek a nyelőcsövük és a gyomruk határán elhelyezkedő záróizom nem zár rendesen, így visszaáramlik a gyomorsav. Egy kevés sav ugyan mindenkinél visszajut, viszont az egészséges szervezet képes ezt semlegesíteni. A savtól felmaródott nyálkahártya is panaszokat okozhat, és mivel folyamatos irritációnak van kitéve, így nehezebben is gyógyul.
Mitől alakul ki?
A reflux egy életmódbetegség, ami legtöbbször a stressz, a kialvatlanság, a mozgáshiány és a nem megfelelő táplálkozás miatt jelentkezik. Az elhízás szintén kockázati tényező, mert növeli a gyomorra nehezedő nyomást.
Tünetek:
Ha a következő tüneteket tapasztalod, gyanakodhatsz arra, hogy refluxod van:
- Az egyik leggyakoribb a gyomorégés, amelyet különösen reggel és este érezhetsz. Fontos tudnod azonban, hogy létezik az úgynevezett „csendes reflux”, amely nem jár gyomorégéssel.
- Ha gyakran hányingered van.
- Ha torok- vagy garatfájást tapasztalsz ébredés után.
- Ha visszatérő száraz köhögésed vagy köhögési ingered van.
- Ha észrevetted, hogy az utóbbi időben romlanak a fogaid.
- Ha mostanában horkolsz.
- Ritka esetekben előfordulhat mellkasi fájdalom is, ám a refluxszal együtt járó tünet nem szorító érzés, mint szívproblémák esetén, inkább égető fájdalom.

A legfontosabb, hogy konzultálj szakorvossal mind a diagnózis, mind a megfelelő kezelés kapcsán. Bizonyos gyógyszerek szedése zavarhatja a záróizmok működését vagy irritálhatja a nyelőcső nyálkahártyáját. Előrehaladott reflux esetén pedig speciálisan beállított gyógyszeres kezelésre van szükség. Emellett a folyamatos gyomorégés a cölliákia, más néven lisztérzékenység tünete is lehet, ezért is érdemes orvosi vizsgálattal megbizonyosodni arról, hogy a te esetedben mi okozza a problémát.
Megelőzési lehetőségek:
- Pihend ki magad! Lehet, hogy ez egy nehezen betartható előírás, de érdemes erre törekedni. Ha nincs ideje a szervezetednek éjszaka megemésztenie a táplálékot, az fő kiváltó oka lehet a gyomorsav felgyűlésének. Amennyiben alvásproblémáid vannak, olvasd el az erről szóló részletes cikkünket!
- Ne rögtön az étkezést követően menj aludni. Minimum 1-2, de inkább 2-3 óra teljen el a vacsorád és az alvás között
- A napi edzést szintén ne elalvás előttre időzítsd!
- Kezeld a felgyülemlett stresszt! Menj el futni, relaxálj, mozogj, menj el táncolni, vagy csak egyszerűen olvass egy jó könyvet!
- Ne viselj túl szoros ruhákat! A kényelmetlen öltözék ugyanis gyomorsavat terelhet a nyelőcső felé.

A gyógyulás útján
Életmód
Annak érdekében, hogy jobban érezd magad a bőrödben, az életviteleden is változtatnod kell. Figyelj oda arra, hogy:
- Biztosítsd a megfelelő folyadékbevitelt!
- Alaposan rágd meg az ételt, hiszen minél nagyobb darabokat kell feldolgoznia a gyomrodnak, annál több savra lesz szüksége a lebontásához.
- Aludj magasabb párnán, mert, ha túl alacsonyan fekszel, akkor könnyen rossz irányba folyhat a sav. Használj legalább 10-15 cm magas párnát!
- Figyelj oda az étrendedre, (orvosod felügyelete mellett) kövesd az alábbi, refluxdiétát!
Refluxdiéta
Jó, ha tudod, hogy a felépülés nem egy gyors folyamat, ráadásul ennek hossza egyénileg változhat. Olyan is előfordulhat, hogy kiújul a betegség, és ez is növelheti a kezelés idejét. Amennyiben hosszabb ideig nem múlnak el, vagy súlyosbodnak a tüneteid, szükséges lehet gyógyszer szedése is, ezt pedig csak szakorvos írhatja fel.
Tiltólista
- Ne fogyassz erősen fűszeres ételeket!
- Az olajban sült fogások szintén nem tesznek jót, mert nagyon megterhelik a gyomrot.
- Az alkohol abszolút tiltólistás, ugyanis ennek hatására nagy valószínűséggel erősödni fognak a tüneteid.
- A dohányzás szintén fokozza a savtermelést, és irritálja a torkot is.
- A citrusfélék leve, a paradicsomlé és az ananász sem ajánlott ebben az időszakban.
- A szénsavas üdítők ugyanezen okból nem javasoltak.
- A mentolos ételeket, gyógyteákat is kerüld!
- Sajnos az édességek sem tesznek jót, különösen a csokoládé.
Helyette segíthet, ha az étrendedben:
- teljes kiőrlésű pékáru,
- rizs,
- zöldségek, zöldséglevek és főzelékfélék, valamint
- fehérjedús ételek szerepelnek.
A refluxdiéta során bátran fogyaszthatsz húsokat, csak arra kell figyelned, hogy a sovány, fehér fajtát válaszd. Kerüld viszont a pácolt és füstölt húsárut! A tejtermékek kifejezetten segíthetnek enyhíteni a gyomorégést, de figyelj rá, hogy zsírszegény termékeket fogyassz. A növényi tejek szintén a megengedett italok közé tartoznak. Fontos, hogy sok folyadékot igyál, főként vizet, de figyelj rá, hogy várj legalább egy fél órát az evés és egy kiadósabb vízivás között. Az édeskömény és a kamillatea is olthatja a szomjadat, ráadásul nyugtató hatással van a gyomrodra.

Inkább sokszor egyél keveset napi öt alkalommal!
Készítmények, amik segíthetnek:
- A gyógyszertárakban számtalan savcsökkentő és savlekötő tablettát találsz, ám ezek kizárólag tüneti kezelést nyújtanak, a probléma okát nem fogják megszüntetni.
- A tafedim tea is jó gyorssegély lehet, ráadásul az íze is kellemes.
- A reflux tüneteinek féken tartására érdemes lehet kipróbálnod a papayát, amely gyulladáscsökkentőként ható enzimeket tartalmaz.
- Az aloe vera gél a sérült hámréteg gyógyítását támogathatja.
Amennyiben a tüneteid nem múlnak el, fordulj gasztroenterológus szakorvoshoz!
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- Glutén nélkül az élet: ha nem ehetsz búzalisztet, ezekkel pótolhatod
- Minden, amit a clean eatingről tudnod kell
- Valóban gyorsítja az anyagcserét a kávé? Utánajártunk!